Înapoi la știri

Universitatea Valahia din Târgoviște își întărește colaborarea cu universitatea spaniolă UCLM

24 Oct 2025
3 minute min
Simona Stan

Universitatea Valahia din Târgoviște își întărește colaborarea cu universitatea spaniolă UCLM

În perioada 21–23 octombrie 2025, o delegație a Universității „Valahia” din Târgoviște a fost în mobilitate Erasmus+ la Facultad de Relaciones Laborales y Recursos Humanos din Universidad de Castilla-La Mancha, Albacete, Spania. Scopul vizitei a fost consolidarea colaborărilor academice și schimburile internaționale între cele două instituții.

Delgata a fost alcătuită din conf. univ. dr. Claudia Gilia, președintele Senatului UVT, conf. univ. dr. Otilia Nedelcu, vicepreședinte al Senatului UVT, și Daniela Cristiana Alexandrescu, decan al Facultății de Ingineria Mediului și Știința Alimentelor. Aceștia au avut întâlniri cu conducerea facultății spaniole, condusă de prof. Pablo César Olivos Iara, în cadrul unor discuții axate pe proiecte comune de cercetare și educație.

Potrivit damboviteanul.com, printre temele discutate s-au numărat un nou acord de cooperare între Facultatea de Drept și Științe Administrative (UVT) și Facultad de Relaciones Laborales y Recursos Humanos (UCLM), precum și o colaborare între Facultatea de Ingineria Mediului și Știința Alimentelor (UVT) și E.T.S.I. Agronómica y de Monte y Biotecnología, Albacete (UCLM). Printre proiectele viitoare se află seminarii și conferințe internaționale, inclusiv „Law in the Age of Systemic Transformation”, programată pentru noiembrie 2025.

Acest an este unul aniversar pentru facultatea de Drept a UVT, marcând 20 de ani de colaborare cu campusul Ciudad Real și 10 ani cu cel din Albacete. „În acest context aniversar, dorim să transmitem un gând de profundă prețuire tuturor celor care, prin profesionalism, perseverență și viziune, au contribuit la consolidarea unei relații academice de durată între Universitatea Valahia din Târgoviște și Universidad de Castilla-La Mancha — o relație ce reflectă angajamentul comun pentru excelență în educație, cercetare și cooperare internațională”, a transmis Claudia Gilia.

Alte postari din Actualitate
Actualitate

România, egalitate cu Georgia în amicalul de la Tbilisi

Fotbaliștii români au încheiat meciul amical cu Georgia la Tbilisi cu un rezultat de 1-1, marcând astfel revenirea lui Gheorghe Hagi pe banca națională. Deși a fost un meci echilibrat, „tricolorii” au reușit să revină pe tabelă după ce s-au aflat în dezavantaj, arată damboviteanul.com.

Actualitate

Onești sărbătorește performanța sportivă la Gala Campioanelor Nadia Comăneci

Pe 31 mai, orașul Onești a devenit, pentru câteva ore, centrul sportului românesc, marcând o zi emoționantă și de prestigiu prin Gala Campioanelor Nadia Comăneci. Evenimentul a reunit sportivi legendari, oficialități și iubitori ai sportului, celebrând contribuția celebrei gimnaste la istoria mondială a gimnasticii, conform damboviteanul.com.

Actualitate

Întreținere planificată: întreruperi de energie electrică în Târgoviște

Sucursala Târgoviște – Distribuție Energie Electrică România a anunțat că, pe 3 iunie 2026, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în Municipiul Târgoviște, în Cartierul Priseaca. Străzile afectate sunt Câmpului, Teilor și Soarelui, iar întreruperea va avea loc între orele 08:30 și 14:30.

Acasa Recente Radio Județe