Înapoi la știri

Primarul din Butimanu pleacă la PSD, acuzând liderului PNL. Gabriel Dragnea îi invitat să plece.

17 Mar 2024
3 minute min
Maria Simionescu
După ce primarul din Butimanu, Gabriel Dragnea, a făcut anunțul că părăsește PNL, dezamăgit de dezbinarea din cadrul partidului, liderul local al PNL Dâmbovița, Virgil Guran, îi invitase pe toți primarii din partid să treacă la PSD, în cazul în care simpatizează cu acest partid. Prin intermediul unei postări pe pagina sa de social media, primarul Dragnea a explicat gestul său și și-a asigurat cetățenii că aceștia rămân prioritatea sa. Primarul a detaliat că, de-a lungul celor 10 ani cât a fost în rândurile PNL, a implementat numeroase proiecte pentru comunitate și a realizat că cel mai important este binele oamenilor. Acesta a menționat că știrea conform căreia liderul PNL Dâmbovița îl invitase să treacă la PSD s-a confirmat dimineața, însă consideră că acest aspect nu a fost adus în discuție în mod corespunzător. Primarul Dragnea a declarat că nu este un om care să se certe și nu consideră aceste metode ca fiind cele adecvate pentru abordarea diferendelor. Primarul a adăugat că și-a dorit ca, în locul dezbinării, să muncească în echipă pentru binele comunității și că își dorește să continue să facă acest lucru alături de echipa sa. La final, primarul a mulțumit colegilor săi din PNL pentru sprijinul acordat în ultimii 10 ani și le-a urat succes în continuare. De asemenea, acesta a menționat că motivul principal pentru care a decis să se alăture echipelor PSD este legat de seriozitatea, munca, rezultatele și strategia acestora pentru viitorul localității Butimanu. Primarul a recunoscut că a beneficiat de sprijinul activ al președintelui Consiliului Județean Dâmbovița, Corneliu Ștefan, membru al PSD, care i-a fost alături chiar și în promovarea și implementarea proiectelor importante pentru comunitate. În final, primarul a menționat că își dorește să colaboreze la fel de bine și pe viitor cu colegii săi din PSD și că prioritatea sa este să ofere tuturor cetățenilor condițiile normale de trai, precum străzi asfaltate, acces la gaze, canalizare și alte necesități pentru anul în care ne aflăm. Edilul a încheiat prin a transmite că se bazează pe sprijinul și colaborarea locuitorilor din Butimanu pentru a continua să aducă îmbunătățiri comunității.
Alte postari din Actualitate
Actualitate

România, egalitate cu Georgia în amicalul de la Tbilisi

Fotbaliștii români au încheiat meciul amical cu Georgia la Tbilisi cu un rezultat de 1-1, marcând astfel revenirea lui Gheorghe Hagi pe banca națională. Deși a fost un meci echilibrat, „tricolorii” au reușit să revină pe tabelă după ce s-au aflat în dezavantaj, arată damboviteanul.com.

Actualitate

Onești sărbătorește performanța sportivă la Gala Campioanelor Nadia Comăneci

Pe 31 mai, orașul Onești a devenit, pentru câteva ore, centrul sportului românesc, marcând o zi emoționantă și de prestigiu prin Gala Campioanelor Nadia Comăneci. Evenimentul a reunit sportivi legendari, oficialități și iubitori ai sportului, celebrând contribuția celebrei gimnaste la istoria mondială a gimnasticii, conform damboviteanul.com.

Actualitate

Întreținere planificată: întreruperi de energie electrică în Târgoviște

Sucursala Târgoviște – Distribuție Energie Electrică România a anunțat că, pe 3 iunie 2026, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în Municipiul Târgoviște, în Cartierul Priseaca. Străzile afectate sunt Câmpului, Teilor și Soarelui, iar întreruperea va avea loc între orele 08:30 și 14:30.

Acasa Recente Radio Județe