Lipsa apei la robinete în Aninoasa și Glodeni
Cetățenii din Aninoasa și Glodeni se confruntă cu probleme grave legate de lipsa apei de la robinete. Nu este vorba doar de reducerea presiunii apei, ci de absența totală a acesteia din rețea.
Primarul comunei Dâmbovița a trimis scrisori către mai multe instituții, inclusiv ISU și Compania de Apă, cerând sprijin pentru a gestiona situația și, dacă este posibil, să se aducă cisterne cu apă pentru populație.
"Vă aducem la cunoștință că problema apei potabile la rețeaua stradală a devenit una acută. Avem zone înalte în satele Laculețe, Malul Mierii, Gusoiu Principal, unde apa potabilă nu mai ajunge de mai bine de 48 de ore. Tocmai de aceea vă rugăm să luați măsurile care se impun, pentru ca apa potabilă să ajungă la oameni și animalele lor, luând în considerare inclusiv aducerea apei cu cisterna în fiecare zi. Vă rugăm să analizați și să dispuneți măsurile care se impun, cu celeritate", a transmis primarul autorităților.