Recomandări pentru siguranța alimentelor pe timp de vară
Recomandări pentru siguranța alimentelor pe timp de vară
În sezonul cald, riscul alterării alimentelor și apariției toxiinfecțiilor alimentare crește. Din acest motiv, Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Dâmbovița recomandă populației să urmeze câteva măsuri simple pentru a preveni problemele.
În perioadele cu temperaturi ridicate, este esențial să se acorde atenție modului în care sunt păstrate și preparate alimentele, precum și locurilor de unde sunt cumpărate. Iată câteva sfaturi utile pentru consumatori:
- Cumpărați produse alimentare doar din locuri sau spații înregistrate sau autorizate sanitar-veterinar. Aceste produse sunt controlate și depozitate în condiții adecvate de temperatură și igienă.
- Alimentele de origine animală trebuie introduse cât mai repede în frigider după cumpărare. Carnea refrigerată, laptele, produsele din lapte și ouăle se păstrează la temperaturi între 0°C și +4°C, iar carnea congelată la temperaturi sub -12°C.
- Ambalați separat alimentele care urmează a fi depozitate în frigider și mențineți-le la temperaturile indicate pe ambalaj.
- Păstrați alimentele gătite în recipiente acoperite.
- Nu recongelați produsele care au fost deja decongelate.
- Îndepărtați alimentele alterate pentru a evita contaminarea altor produse.
- Spălați bine fructele și legumele înainte de a le depozita în frigider și înainte de a le consuma.
Consumatorii pot sesiza nereguli în domeniul siguranței alimentelor apelând numărul de telefon al DSVSA Dâmbovița: 0372737818.