Înapoi la știri

Finalizarea Centrului de mari arși la Spitalul Județean Timișoara, anunțată de Alexandru Rafila până în 2024

25 May 2024
3 minute min
Maria Popescu
Centrul de mari arși de la Spitalul Județean de Urgență Timișoara va fi gata până la finalul anului 2024, conform anunțului făcut de ministrul Sănătății, Alexandru Rafila. Proiectul este finanțat de Ministerul Sănătății prin intermediul Băncii Mondiale și urmărește îmbunătățirea condițiilor de îngrijire a pacienților români. Lucrările la Centrul de mari arși avansează rapid pentru a oferi cât mai repede standardele de îngrijire medicale la cel mai înalt nivel. După finalizarea construcției până la sfârșitul acestui an, centrul va deveni funcțional după dotarea și testarea tehnologică, în prima jumătate a anului viitor. În mai 2023, Ministerul Sănătății și constructorul au semnat un contract pentru construirea unei clădiri noi în incinta Spitalului Clinic Județean de Urgență "Pius Brânzeu" Timișoara. Această nouă investiție cuprinde construirea unei clădiri care va integra Centrul de Arși și alte facilități vitale pentru tratarea și îngrijirea pacienților. Centrul de Arși va avea 6 paturi pentru mari arși, 6 paturi pentru arși intermediari și post-critici și 5 paturi pentru microchirurgie și chirurgie reconstructivă. De asemenea, va exista o secție de Terapie Intensivă cu 27 de paturi, bloc operator cu 25 de săli de operație și spații conexe pentru sterilizare, farmacie și spații administrative și logistice, precum și un heliport. În plus, centrul va găzdui și Unitatea Primiri Urgențe-SMURD cu 58 de posturi. Valoarea totală a investiției se ridică la 66 milioane de euro, iar termenul de finalizare este de 26 de luni. Cu această investiție majoră, pacienții cu arsuri mari vor putea beneficia de îngrijire la standarde europene, iar timpul de reacție în cazul unor situații de urgență va fi redus semnificativ, salvând viețile multora. Ministrul Sănătății, Alexandru Rafila, a afirmat că acest proiect reprezintă o prioritate pentru guvernul român și că vor continua să investească în îmbunătățirea sistemului de sănătate al țării. Cu ajutorul acestei facilități modernizate, România va putea oferi pacienților un nivel mai ridicat de îngrijire medicală și va putea face față cu succes situațiilor de urgență.
Alte postari din Actualitate
Actualitate

România, egalitate cu Georgia în amicalul de la Tbilisi

Fotbaliștii români au încheiat meciul amical cu Georgia la Tbilisi cu un rezultat de 1-1, marcând astfel revenirea lui Gheorghe Hagi pe banca națională. Deși a fost un meci echilibrat, „tricolorii” au reușit să revină pe tabelă după ce s-au aflat în dezavantaj, arată damboviteanul.com.

Actualitate

Onești sărbătorește performanța sportivă la Gala Campioanelor Nadia Comăneci

Pe 31 mai, orașul Onești a devenit, pentru câteva ore, centrul sportului românesc, marcând o zi emoționantă și de prestigiu prin Gala Campioanelor Nadia Comăneci. Evenimentul a reunit sportivi legendari, oficialități și iubitori ai sportului, celebrând contribuția celebrei gimnaste la istoria mondială a gimnasticii, conform damboviteanul.com.

Actualitate

Cinematograful Independența din Târgoviște oferă o săptămână plină de filme

Între 1 și 7 iunie 2026, Cinematograful Independența din Târgoviște va prezenta o selecție diversificată de filme, incluzând numeroase premiere și pelicule captivante. Evenimentul promite să aducă un plus de emoție pentru toți iubitorii de cinema, invitându-i să descopere programul proiecțiilor din această săptămână.

Acasa Recente Radio Județe