Înapoi la știri

Blinken acuză Rusia de dezinformare la Consiliul Ministerial OSCE din Malta

06 Dec 2024
5 minute min
Maria Simionescu

Blinken acuză Rusia de dezinformare la Consiliul Ministerial OSCE din Malta

Secretarul de Stat american, Antony Blinken, l-a acuzat joi pe omologul său rus, Serghei Lavrov, de răspândirea unui "tsunami de dezinformare" în cadrul discursului său susținut la Consiliul Ministerial al Organizației pentru Securitate și Cooperare în Europa (OSCE) care se desfășoară în Malta. Blinken a subliniat că responsabilitatea pentru escaladarea conflictului din Ucraina îi revine Moscovei, conform informațiilor transmise de AFP.

"Regret că colegul nostru Lavrov a părăsit sala fără a ne asculta, așa cum noi l-am ascultat pe el. De asemenea, trebuie remarcat că colegul nostru rus este abil în a-și copleși auditoriul cu o avalanșă de dezinformare", a declarat Blinken.

Seful diplomatiei americane a adăugat că "nu trebuie să ne lăsăm induși în eroare, nu este vorba despre securitatea Rusiei". El a subliniat că situația actuală este legată de "proiectul imperialist al lui Putin de a șterge Ucraina de pe hartă". Blinken a menționat că nu intenționează să aibă o întâlnire cu Lavrov în cadrul acestei reuniuni ministeriale la Valletta.

În discursul său, Blinken a reamintit că în 2008, Putin a susținut că Ucraina nu este un stat, iar în 2014 a anexat ilegal peninsula Crimeea. "Unul dintre colegii noștri a vorbit despre escaladare. Are dreptate. Să discutăm despre escaladare. Să discutăm despre asocierea Coreei de Nord cu Moscova în atacul împotriva Ucrainei", a continuat Blinken.

El a făcut referire și la atacurile care au loc asupra sectorului energetic din Ucraina, inclusiv asupra instalațiilor nucleare, avertizând că aceste acțiuni reprezintă o mare amenințare pentru toate țările prezente la consiliu. "Aceasta este de fapt escaladarea", a concluzionat Blinken.

Andrii Sibiga, un oficial ucrainean, a declarat că "Ucraina continuă să lupte pentru dreptul său la existență" și că "justiția va învinge". El a acuzat Rusia de minciună în ceea ce privește dorința de pace și a caracterizat-o ca "cea mai mare amenințare" pentru securitatea Europei.

Ministrii de externe din Polonia și Letonia au părăsit sala în timpul discursului lui Lavrov, acuzându-l pe acesta de minciuni în legătură cu invazia Rusiei în Ucraina, gest care a fost urmat de alți 12 colegi, inclusiv de șeful diplomației ucrainene. Ministrul polonez, Radoslaw Sikorski, a justificat acțiunea sa, pledând pentru suspendarea Rusiei din OSCE pe durata "războiului brutal" pe care acesta îl duce împotriva Ucrainei.

De menționat că Lavrov se confruntă cu sancțiuni din partea Uniunii Europene și rareori călătorește în spațiul european. Un purtător de cuvânt al autorităților din Malta, care găzduiește summitul, a declarat că sancțiunile impotriva lui Lavrov se concentrează pe înghețarea activelor sale, dar că acesta nu are interdicție de a călători în Europa, fiind invitat cu scopul de a "menține deschise anumite canale de comunicare".

Alte postari din Actualitate
Actualitate

România, egalitate cu Georgia în amicalul de la Tbilisi

Fotbaliștii români au încheiat meciul amical cu Georgia la Tbilisi cu un rezultat de 1-1, marcând astfel revenirea lui Gheorghe Hagi pe banca națională. Deși a fost un meci echilibrat, „tricolorii” au reușit să revină pe tabelă după ce s-au aflat în dezavantaj, arată damboviteanul.com.

Actualitate

Onești sărbătorește performanța sportivă la Gala Campioanelor Nadia Comăneci

Pe 31 mai, orașul Onești a devenit, pentru câteva ore, centrul sportului românesc, marcând o zi emoționantă și de prestigiu prin Gala Campioanelor Nadia Comăneci. Evenimentul a reunit sportivi legendari, oficialități și iubitori ai sportului, celebrând contribuția celebrei gimnaste la istoria mondială a gimnasticii, conform damboviteanul.com.

Actualitate

Întreținere planificată: întreruperi de energie electrică în Târgoviște

Sucursala Târgoviște – Distribuție Energie Electrică România a anunțat că, pe 3 iunie 2026, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în Municipiul Târgoviște, în Cartierul Priseaca. Străzile afectate sunt Câmpului, Teilor și Soarelui, iar întreruperea va avea loc între orele 08:30 și 14:30.

Acasa Recente Radio Județe