Înapoi la știri

Amânarea sancțiunilor pentru e-Transport și e-TVA până la 1 ianuarie 2025

28 Jun 2024
4 minute min
Cristina Preda

Amânarea sancțiunilor pentru e-Transport și e-TVA până la 1 ianuarie 2025

Ministerul Finanțelor a anunțat că sancțiunile pentru sistemul e-Transport și e-TVA vor fi amânate până la data de 1 ianuarie 2025. În plus, utilizarea e-Factura în regim B2C va deveni obligatorie începând cu 1 iulie 2025, conform aceluiași minister.

"Un alt aspect important adoptat este clarificarea ajustării plafonului lunar de 4.000 lei reprezentând venit brut realizat din salarii și asimilate salariilor. Se va exclude de la calculul acestuia contravaloarea tichetelor de masă și a indemnizației de hrană pentru perioada iulie-decembrie 2024," se precizează într-un comunicat Ministerului Finanțelor.

Ministerul susține că modificările vin în urma propunerilor centralizate în urma consultărilor cu reprezentanții mediului de afaceri. "Noul cadru propus, împreună cu modificările aduse după discuțiile din această săptămână, reiterând deschiderea totală către îmbunătățirea mecanismelor de implementare a RO-eTVA până la termenele efective de intrare în vigoare, vor aduce îmbunătățiri în ceea ce privește creșterea conformării fiscale și reducerea gap-ului de TVA," a afirmat Marcel Boloș, ministrul Finanțelor.

Modificările principale aduse de actul normativ includ amânarea sancțiunilor pentru faptele savârșite și constatate începând cu 1 ianuarie 2025 pentru transportul rutier internațional reglementat de legea e-Transport. Ministerul argumentează că măsura este necesară pentru a evita un blocaj la nivelul operatorilor economici care desfășoară activități cu pondere semnificativă în economie și care efectuează în mod curent transporturi internaționale.

Pentru sistemul e-TVA:

  • Termenul de justificare a diferențelor de TVA se amână la 1 ianuarie 2025, de la trei la șase luni.
  • Termenul pentru verificarea informațiilor din decontul precompletat de TVA este extins la 20 de zile.
  • Se înființează Comitetul e-TVA, format din reprezentanții Ministerului Finanțelor și mediului de afaceri, ce va monitoriza sistemul RO-eTVA și va facilita reducerea evaziunii fiscale. Comitetul are rol consultativ iar membrii nu vor fi remunerați.
  • Notificările de conformare nu vor afecta indicatorii de risc fiscal până la 1 ianuarie 2025.
  • Sistemul de amenzi va fi revizuit și diferențiat pe categorii de persoane impozabile.

Pentru sistemul e-Factura:

  • Utilizarea RO e-Factura nu va fi obligatorie pentru institutele/centrele culturale ale altor state ce operează pe teritoriul României în baza unor acorduri interguvernamentale, precum și pentru furnizorii/prestatorii acestora, până la 1 iulie 2025, din cauza restricțiilor tehnice actuale ale sistemului.

Ministerul Finanțelor mai precizează: "Pentru acordarea facilității fiscale referitoare la neimpozitarea sumei de 300 lei/lună, se ajustează plafonul lunar de 4.000 lei prin excluderea contravalorii tichetelor de masă și a indemnizației de hrană, pentru perioada iulie-decembrie 2024. Astfel, angajații care ar fi depășit pragul de 4.000 lei prin cumularea noului salariu minim cu bonurile de masă vor beneficia în continuare de neimpozitarea celor 300 lei."

Alte postari din Actualitate
Actualitate

România, egalitate cu Georgia în amicalul de la Tbilisi

Fotbaliștii români au încheiat meciul amical cu Georgia la Tbilisi cu un rezultat de 1-1, marcând astfel revenirea lui Gheorghe Hagi pe banca națională. Deși a fost un meci echilibrat, „tricolorii” au reușit să revină pe tabelă după ce s-au aflat în dezavantaj, arată damboviteanul.com.

Actualitate

Onești sărbătorește performanța sportivă la Gala Campioanelor Nadia Comăneci

Pe 31 mai, orașul Onești a devenit, pentru câteva ore, centrul sportului românesc, marcând o zi emoționantă și de prestigiu prin Gala Campioanelor Nadia Comăneci. Evenimentul a reunit sportivi legendari, oficialități și iubitori ai sportului, celebrând contribuția celebrei gimnaste la istoria mondială a gimnasticii, conform damboviteanul.com.

Actualitate

Cinematograful Independența din Târgoviște oferă o săptămână plină de filme

Între 1 și 7 iunie 2026, Cinematograful Independența din Târgoviște va prezenta o selecție diversificată de filme, incluzând numeroase premiere și pelicule captivante. Evenimentul promite să aducă un plus de emoție pentru toți iubitorii de cinema, invitându-i să descopere programul proiecțiilor din această săptămână.

Acasa Recente Radio Județe