Înapoi la știri

Județul Dâmbovița iese de sub avertizarea meteo de caniculă

25 Jun 2024
3 minute min
Simona Stan

Județul Dâmbovița iese de sub avertizarea meteo de caniculă

După o săptămână lungă cu maxime termice greu suportabile, mult peste valorile normale ale lunii iunie, județul Dâmbovița iese, astăzi, de sub avertizarea meteo de caniculă. În aceste zile, locuitorii județului au fost nevoiți să îndure temperaturi ridicate care au atins cote record, dar astăzi se așteaptă o zi mai respirabilă, cu maxime ce nu vor mai depăși 30 de grade Celsius.

Însă relaxarea termică va fi de scurtă durată. De mâine, temperaturile vor începe să crească din nou, ajungând în weekend la pragul caniculei. Luna iunie se încheie astfel ca o perioadă de recorduri de temperatură, așa cum subliniază directorul ANM, Elena Mateescu.

"De marți, temperaturile mai scad ușor comparativ cu ceea ce am înregistrat în această săptămână, fiind săptămâna cea mai lungă din perspectiva numărului de zile consecutive cu temperaturi ce au caracterizat vreme deosebit de caldă, un val de căldură persistent și deosebit de intens. Mâine vom avea 34-35 de grade în sud-vest, marți de asemenea în zona de sud a țării, însă finalul săptămânii va aduce din nou, mai ales ultima zi a primei luni din vara 2024, valori de 36-37 în zona de sud a țării și primele zile din iulie, atât cât putem să evaluăm la acest moment, valori de 37-38 în partea de sud și vest a țării", a declarat Elena Mateescu la Antena 3 CNN.

Încheiem luna iunie 2024, care a fost cea mai călduroasă lună din istoria măsurătorilor meteorologice, cu o abatere termică pozitivă de 3 grade. Aceasta depășește recordul înregistrat în 2019 cu 2,5 grade Celsius. Cu siguranță, ceea ce urmează pe parcursul acestei săptămâni până duminică va face ca această lună să rămână în topul recordurilor de temperatură.

Din păcate, aceste fenomene confirmă schimbările climatice evidente, înregistrate de la începutul anului 2024 și până în prezent. Locuitorii din județul Dâmbovița și din întreaga țară sunt sfătuiți să ia toate măsurile necesare pentru a se proteja în fața valurilor de căldură ce vor reveni.

Alte postari din Actualitate
Actualitate

România, egalitate cu Georgia în amicalul de la Tbilisi

Fotbaliștii români au încheiat meciul amical cu Georgia la Tbilisi cu un rezultat de 1-1, marcând astfel revenirea lui Gheorghe Hagi pe banca națională. Deși a fost un meci echilibrat, „tricolorii” au reușit să revină pe tabelă după ce s-au aflat în dezavantaj, arată damboviteanul.com.

Actualitate

Onești sărbătorește performanța sportivă la Gala Campioanelor Nadia Comăneci

Pe 31 mai, orașul Onești a devenit, pentru câteva ore, centrul sportului românesc, marcând o zi emoționantă și de prestigiu prin Gala Campioanelor Nadia Comăneci. Evenimentul a reunit sportivi legendari, oficialități și iubitori ai sportului, celebrând contribuția celebrei gimnaste la istoria mondială a gimnasticii, conform damboviteanul.com.

Actualitate

Cinematograful Independența din Târgoviște oferă o săptămână plină de filme

Între 1 și 7 iunie 2026, Cinematograful Independența din Târgoviște va prezenta o selecție diversificată de filme, incluzând numeroase premiere și pelicule captivante. Evenimentul promite să aducă un plus de emoție pentru toți iubitorii de cinema, invitându-i să descopere programul proiecțiilor din această săptămână.

Acasa Recente Radio Județe