Înapoi la știri

Fostii ambasadori ai SUA se adreseaza romanilor inainte de alegerile cruciale

06 Dec 2024
2 minute min
Maria Simionescu

Fostii ambasadori ai SUA se adreseaza romanilor inainte de alegerile cruciale

Un grup de fostii ambasadori ai Statelor Unite la Bucuresti a publicat o scrisoare deschisa adresata romanilor, cu doar doua zile inainte de alegerile importante pentru viitorul tarii. In aceasta scrisoare, ei exprima ingrijorarea fata de actuala cursa electorala, dar au incredere ca romanii vor percepe atacurile provenite din partea regimurilor autoritare ca fiind esecuri.

Scrisoarea este semnata de Alfred Moses, James Rosapepe, Michael Guest, Nicholas Taubman, Hans Klemm si Adrian Zuckerman. In mesajul lor, fostii diplomati subliniaza privilegiul de a fi servit in Romania in ultimele 35 de ani, observand evolutia democratica a tarii. Ei remarca faptul ca romanii s-au indragostit de democratie si de valorile care o sustin.

"Odata ce ajungi in Romania, nu poti sa nu te indragostesti de ea", afirma ei, aducand in discutie frumusetea si caracterul poporului roman. In cele trei decenii si jumatate de la caderea comunismului, Romania a inregistrat progrese semnificative in domeniul social si economic.

Fostii ambasadori observa ca actuala campanie electorala a fost afectata de atacuri de tip cibernetic coordonate, o situatie de care sunt ingrijorati. Aceste atacuri hibride sunt tot mai frecvente si au rolul de a submina democratiile. Totusi, ei exprima sustinerea fata de poporul roman, confiind in abilitatea acestuia de a apara procesul democratic si relatiile stranse cu Statele Unite.

Conform semnatarilor, legatura speciala dintre romani si americani nu va fi niciodata distrusa. Increderea lor in intelepciunea romanilor este ferm sustinuta, afirmand ca acestia vor continua sa protejeze libertatea si democratia. "Romania nu are un prieten mai bun decat Statele Unite", conchid diplomatii, reafirmand angajamentul mutual pentru pace, democratie si prosperitate.

Alte postari din Actualitate
Actualitate

România, egalitate cu Georgia în amicalul de la Tbilisi

Fotbaliștii români au încheiat meciul amical cu Georgia la Tbilisi cu un rezultat de 1-1, marcând astfel revenirea lui Gheorghe Hagi pe banca națională. Deși a fost un meci echilibrat, „tricolorii” au reușit să revină pe tabelă după ce s-au aflat în dezavantaj, arată damboviteanul.com.

Actualitate

Onești sărbătorește performanța sportivă la Gala Campioanelor Nadia Comăneci

Pe 31 mai, orașul Onești a devenit, pentru câteva ore, centrul sportului românesc, marcând o zi emoționantă și de prestigiu prin Gala Campioanelor Nadia Comăneci. Evenimentul a reunit sportivi legendari, oficialități și iubitori ai sportului, celebrând contribuția celebrei gimnaste la istoria mondială a gimnasticii, conform damboviteanul.com.

Actualitate

Întreținere planificată: întreruperi de energie electrică în Târgoviște

Sucursala Târgoviște – Distribuție Energie Electrică România a anunțat că, pe 3 iunie 2026, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în Municipiul Târgoviște, în Cartierul Priseaca. Străzile afectate sunt Câmpului, Teilor și Soarelui, iar întreruperea va avea loc între orele 08:30 și 14:30.

Acasa Recente Radio Județe