Elevii din Târgoviște au învățat virtuțile morale prin povești biblice
Elevii din Târgoviște au învățat virtuțile morale prin povești biblice
La Școala Gimnazială „Coresi” din Târgoviște, elevii au luat parte vineri la o activitate educativă ce a explorat modul în care promisiunea făcută lui David se împlinește în Hristos. Sub îndrumarea Prof. Simona-Maria Mihai și a Pr. Voicu-Radu Ștefan, copiii și-au exprimat impresiile prin desene, jocuri de rol și discuții interactive.
În cadrul întâlnirii, elevii au identificat valori morale precum curajul, credința, bunătatea și iubirea de aproapele. De asemenea, aceștia au scris pe cartonașe reprezentând virtuțile inspirate de exemplul Regelui David și au realizat mini-interviuri imaginare cu personaje din Biblie.
Potrivit damboviteanul.com, la finalul activității toți participanții au primit cărți de rugăciuni drept simbol al implicării și pentru a aprofunda mesajul credinței. Evenimentul a fost organizat în parteneriat cu Asociația Profesorilor de Religie – filiala Dâmbovița și Parohia „Mitropolia”.
Elevii au avut astfel ocazia să aprofundeze în mod participativ valorile creștine și să învețe prin metode interactive, ce stimulează atât creativitatea, cât și reflecția asupra virtuților morale importante pentru viața de zi cu zi.