Înapoi la știri

Demarare campanie în Arhiepiscopia Târgoviștei pentru donarea de sânge

03 Jun 2024
3 minute min
Ion Ionescu
Arhiepiscopia Târgoviștei organizează în perioada 3-7 iunie 2024 o campanie de donare de sânge intitulată "Donează sânge, salvează o viață!" cu sprijinul Înaltpreasfinţitului Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit Nifon. Scopul acestei inițiative este de a răspunde nevoilor comunitare și de a promova solidaritatea între oameni prin sprijinirea activității de donare de sânge, extrem de importantă pentru a salva vieți omenești. Potrivit biroului de presă al Arhiepiscopiei Târgoviștei, la acest eveniment vor participa credincioși din parohiile din protoieriile Târgoviște Nord și Târgoviște Sud, studenți de la Facultatea de Teologie și Științele Educației a Universității "Valahia" din Târgoviște, precum și elevi de la Seminarul Teologic "Sf. Ioan Gură de Aur" din Târgoviște. Aceștia vor da dovadă de generozitate și solidaritate față de semenii lor care se confruntă cu nevoia de sânge, contribuind astfel la salvarea de vieți omenești. Campania de donare de sânge se va desfășura sub îndrumarea și binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, iar organizarea ei va fi coordonată de către Arhiepiscopia Târgoviștei. Aceasta este o inițiativă care se desfășoară în mod tradițional în fiecare an în Arhiepiscopia Târgoviștei, în concordanță cu spiritul de ajutorare și solidaritate promovat de către Biserică. Prin această acțiune, Arhiepiscopia Târgoviștei demonstrează încă o dată că este alături de comunitate și contribuie la îmbunătățirea calității vieții oamenilor prin gesturi simple, dar extrem de valoroase. "Donează sânge, salvează o viață!" este un apel umanitar la adresa tuturor credincioșilor și cetățenilor pentru a face un gest de milostenie și altruism, cu speranța că vor contribui la salvarea de vieți omenești. Campania se adresează tuturor celor care doresc să ajute și să contribuie la cauza comună a salvării de vieți.
Alte postari din Actualitate
Actualitate

România, egalitate cu Georgia în amicalul de la Tbilisi

Fotbaliștii români au încheiat meciul amical cu Georgia la Tbilisi cu un rezultat de 1-1, marcând astfel revenirea lui Gheorghe Hagi pe banca națională. Deși a fost un meci echilibrat, „tricolorii” au reușit să revină pe tabelă după ce s-au aflat în dezavantaj, arată damboviteanul.com.

Actualitate

Onești sărbătorește performanța sportivă la Gala Campioanelor Nadia Comăneci

Pe 31 mai, orașul Onești a devenit, pentru câteva ore, centrul sportului românesc, marcând o zi emoționantă și de prestigiu prin Gala Campioanelor Nadia Comăneci. Evenimentul a reunit sportivi legendari, oficialități și iubitori ai sportului, celebrând contribuția celebrei gimnaste la istoria mondială a gimnasticii, conform damboviteanul.com.

Actualitate

Întreținere planificată: întreruperi de energie electrică în Târgoviște

Sucursala Târgoviște – Distribuție Energie Electrică România a anunțat că, pe 3 iunie 2026, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în Municipiul Târgoviște, în Cartierul Priseaca. Străzile afectate sunt Câmpului, Teilor și Soarelui, iar întreruperea va avea loc între orele 08:30 și 14:30.

Acasa Recente Radio Județe