Înapoi la știri

Conducerea CSM: judecătoarea Denisa-Angelica Stănisoar și procurorul Emilia Ion

05 Dec 2024
4 minute min
Maria Popescu

Conducerea CSM: judecătoarea Denisa-Angelica Stănisoar și procurorul Emilia Ion

În prezent, Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) este condus de judecătoarea Denisa-Angelica Stănisoar, iar funcția de vicepreședinte este ocupată de procurorul Emilia Ion. Candidații pentru funcția de președinte al CSM trebuie să elaboreze un proiect managerial care să prezinte viziunea lor asupra modului de gestionare a competențelor Consiliului, precum și strategiile pentru soluționarea problemelor legate de resursele umane din sistemul judiciar, în concordanță cu proiectele în desfășurare.

CSM este format din 19 membri: nouă judecători și cinci procurori aleși de magistrați în adunările generale ale instanțelor și parchetelor, doi reprezentanți ai societății civile aleși de Senat și trei membri de drept, care includ ministrul Justiției, președintele Înaltei Curți de Casație și Justiție (ICCJ) și procurorul general al României. Mandatul membrilor aleși este de șase ani, fără posibilitatea de reinvestire.

Conform Constituției României și Legii 317/2004 referitoare la CSM, Consiliul este condus de un președinte care este ajutat de un vicepreședinte, ambii provenind din sectii diferite. Mandatul acestora este de un an, fără posibilitatea de reînnoire. Doar cei nouă judecători și cinci procurori aleși în adunările generale pot candida pentru funcțiile de președinte și vicepreședinte. Membrii de drept ai CSM și reprezentanții societății civile nu au dreptul de a candida.

Conducerea CSM este aleasă prin vot de către membrii plenului. Dacă președintele este judecător, vicepreședintele trebuie să fie procuror și invers. În acest moment, CSM îi are în componență pe judecătorii Daniel Grădinariu și Gheorghe-Liviu Odagiu de la Curtea de Apel Alba Iulia, precum și pe Ramona-Gratiela Milu de la Curtea de Apel Brașov, Mihaela-Laura Radu de la Tribunalul București, Narcis Erculescu de la Tribunalul Dâmbovița, Claudiu-Marian Drăgușin de la Judecătoria Sectorului 4 București și Vasile-Alin Ene de la Judecătoria Ploiești.

De asemenea, printre procurorii care fac parte din CSM se numără Daniel Horodniceanu de la Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție, Emilia Ion de la Parchetul de pe lângă Curtea de Apel București, și Bogdan Silviu Staicu de la Parchetul de pe lângă Tribunalul București. Fanel Mihalcea și Ioan Sas au fost aleși de Senat ca membri ai CSM din partea societății civile.

Alte postari din Actualitate
Actualitate

România, egalitate cu Georgia în amicalul de la Tbilisi

Fotbaliștii români au încheiat meciul amical cu Georgia la Tbilisi cu un rezultat de 1-1, marcând astfel revenirea lui Gheorghe Hagi pe banca națională. Deși a fost un meci echilibrat, „tricolorii” au reușit să revină pe tabelă după ce s-au aflat în dezavantaj, arată damboviteanul.com.

Actualitate

Onești sărbătorește performanța sportivă la Gala Campioanelor Nadia Comăneci

Pe 31 mai, orașul Onești a devenit, pentru câteva ore, centrul sportului românesc, marcând o zi emoționantă și de prestigiu prin Gala Campioanelor Nadia Comăneci. Evenimentul a reunit sportivi legendari, oficialități și iubitori ai sportului, celebrând contribuția celebrei gimnaste la istoria mondială a gimnasticii, conform damboviteanul.com.

Actualitate

Cinematograful Independența din Târgoviște oferă o săptămână plină de filme

Între 1 și 7 iunie 2026, Cinematograful Independența din Târgoviște va prezenta o selecție diversificată de filme, incluzând numeroase premiere și pelicule captivante. Evenimentul promite să aducă un plus de emoție pentru toți iubitorii de cinema, invitându-i să descopere programul proiecțiilor din această săptămână.

Acasa Recente Radio Județe