Înapoi la știri

Bienala Națională de Artă „Gheorghe Petrașcu” a ajuns la a XVII-a ediție

10 Oct 2024
3 minute min
Elena Dumitrescu

Bienala Națională de Artă „Gheorghe Petrașcu” a ajuns la a XVII-a ediție

Consiliul Județean Dâmbovița, în colaborare cu Complexul Național Muzeal „Curtea Domnească” din Târgoviște, organizează a XVII-a ediție a Bienalei Naționale de Artă „Gheorghe Petrașcu”. Evenimentul se desfășoară în memoria artistului Gheorghe Petrașcu, subliniind legătura acestuia cu orașul Târgoviște și valorificând moștenirea sa artistică.

Acest concurs a fost inițiat în anul 1992 și se bucură de o tradiție în promovarea valorilor artistice. Gheorghe Petrașcu, cunoscut pentru paleta sa bogată de culori, a activat la Târgoviște între 1923 și 1943, perioadă în care a realizat unele dintre cele mai importante lucrări ale sale. Arta sa din această etapă este considerată a atinge cel mai înalt nivel de execuție, plasticitate și expresie, reprezentând apogeul carierei sale artistice.

Academia Română a recunoscut meritele sale, alegându-l ca membru pe 1 iunie 1936, Gheorghe Petrașcu fiind primul artist român distins cu acest titlu. Bienala poartă numele său și se adresază membrilor Uniunii Artiștilor Plastici din România și Republica Moldova, precum și studenților și absolvenților academiilor de artă.

Participanții pot prezenta maximum două lucrări la două categorii: PICTURA (lucrări cu dimensiunea maximă de 100 x 100 cm, înrămate și cu sistem de agățare) și GRAFICA (lucrări neînramate, cu paspartu nelipit, intrând în dimensiunile 40 x 50 cm, 40 x 60 cm, 50 x 70 cm sau 60 x 80 cm). Taxa de participare nu este percepută, iar temele propuse sunt lăsate la alegerea artiștilor.

Data limită pentru trimiterea lucrărilor este 1 noiembrie 2024, conform datei poștei sau curierului. Informații suplimentare, inclusiv datele de contact și formularul de participare, sunt disponibile în regulamentul atașat anunțului.

Toți artiștii sunt așteptați să contribuie cu lucrările lor la acest eveniment de tradiție! Compartimentul Imagine, Relații Externe, Consiliul Județean Dâmbovița.

Alte postari din Actualitate
Actualitate

România, egalitate cu Georgia în amicalul de la Tbilisi

Fotbaliștii români au încheiat meciul amical cu Georgia la Tbilisi cu un rezultat de 1-1, marcând astfel revenirea lui Gheorghe Hagi pe banca națională. Deși a fost un meci echilibrat, „tricolorii” au reușit să revină pe tabelă după ce s-au aflat în dezavantaj, arată damboviteanul.com.

Actualitate

Onești sărbătorește performanța sportivă la Gala Campioanelor Nadia Comăneci

Pe 31 mai, orașul Onești a devenit, pentru câteva ore, centrul sportului românesc, marcând o zi emoționantă și de prestigiu prin Gala Campioanelor Nadia Comăneci. Evenimentul a reunit sportivi legendari, oficialități și iubitori ai sportului, celebrând contribuția celebrei gimnaste la istoria mondială a gimnasticii, conform damboviteanul.com.

Actualitate

Cinematograful Independența din Târgoviște oferă o săptămână plină de filme

Între 1 și 7 iunie 2026, Cinematograful Independența din Târgoviște va prezenta o selecție diversificată de filme, incluzând numeroase premiere și pelicule captivante. Evenimentul promite să aducă un plus de emoție pentru toți iubitorii de cinema, invitându-i să descopere programul proiecțiilor din această săptămână.

Acasa Recente Radio Județe