Înapoi la știri

Arbitri de top prezenți la Cursul Winter Summit organizat de AJF Dâmbovița

20 Feb 2024
5 minute min
Elena Dumitrescu
Asociația Județeană de Fotbal Dâmbovița a organizat un eveniment special sâmbătă, la Cinema Independența, cu sprijinul Comisiei Centrale a Arbitrilor. Scopul acestui eveniment a fost pregătirea arbitrilor pentru sezonul de iarnă și uniformizarea viziunii cu privire la deciziile luate în timpul meciurilor. Winter Summit, așa cum a fost numit seminarul, a avut ca vorbitori pe arbitrii Sebastian Colțescu și Iuliana Demetrescu, dar și pe Adrian Comănescu, membru al Comisiei Centrale a Arbitrilor. Participanții la eveniment au avut oportunitatea de a învăța de la cei mai buni în domeniu și de a-și împărtăși experiențele. Sebastian Colțescu, arbitrul cu cele mai multe meciuri conduse în prima ligă, a fost încântat să facă parte din acest eveniment și a declarat: „A fost o onoare și o plăcere să iau parte la astfel de cursuri de top, nu doar la nivel județean, ci și național. Vreau să dau înapoi din experiența mea, din tot ce am acumulat în acești ani ca arbitru, ca om, și tinerilor generații. Sunt convins că arbitrii dâmbovițeni au plecat cu câteva cunoștințe bine puse la punct.” De asemenea, Iuliana Demetrescu, arbitru din categoria Elite, cu prezențe la Campionate Mondiale și Europene în fotbalul feminin, a transmis un mesaj important: „Sper că prin acest eveniment putem aduce mai multă înțelegere asupra deciziilor luate pe terenul de joc și să atragem cât mai mulți tineri spre arbitraj. Cred că astfel de acțiuni ar trebui organizate regulat. Le doresc tinerilor, băieți și fete, să încerce în arbitraj și să-și trăiască visul de a deveni cât mai buni.” Reprezentantul Comisiei Centrale a Arbitrilor, Adrian Comănescu, cu o carieră de 20 de ani în arbitraj, a apreciat inițiativa Asociației Județene de Fotbal Dâmbovița și a declarat: „Am acceptat cu mare bucurie invitația la acest eveniment, organizat la un nivel foarte înalt. Feedback-ul venit de la participanți a fost unul pozitiv. De fiecare dată, veți avea în Comisia Centrală a Arbitrilor un partener pentru astfel de proiecte.” Președintele AJF Dâmbovița, Ciprian Prisăcaru, a subliniat importanța unei strategii eficiente în dezvoltarea activității fotbalistice și, implicit, a arbitrajului: „Am preluat modelul UEFA și al FRF și am fost foarte implicați în dezvoltarea activității fotbalistice și a arbitrajului la nivel județean. În ultimii 3 ani, am organizat în județul Dâmbovița 8 cursuri de formare pentru noi arbitri. Obiectivul nostru este de a crește calitatea arbitrajelor.” Evenimentul Winter Summit a fost foarte bine primit de participanți și s-a dovedit a fi o ocazie excelentă pentru dezvoltarea și perfecționarea arbitrilor. Cu inițiative precum aceasta, Asociația Județeană de Fotbal Dâmbovița demonstrează importanța acordată dezvoltării și îmbunătățirii fotbalului la nivel local.
Alte postari din Actualitate
Actualitate

România, egalitate cu Georgia în amicalul de la Tbilisi

Fotbaliștii români au încheiat meciul amical cu Georgia la Tbilisi cu un rezultat de 1-1, marcând astfel revenirea lui Gheorghe Hagi pe banca națională. Deși a fost un meci echilibrat, „tricolorii” au reușit să revină pe tabelă după ce s-au aflat în dezavantaj, arată damboviteanul.com.

Actualitate

Onești sărbătorește performanța sportivă la Gala Campioanelor Nadia Comăneci

Pe 31 mai, orașul Onești a devenit, pentru câteva ore, centrul sportului românesc, marcând o zi emoționantă și de prestigiu prin Gala Campioanelor Nadia Comăneci. Evenimentul a reunit sportivi legendari, oficialități și iubitori ai sportului, celebrând contribuția celebrei gimnaste la istoria mondială a gimnasticii, conform damboviteanul.com.

Actualitate

Întreținere planificată: întreruperi de energie electrică în Târgoviște

Sucursala Târgoviște – Distribuție Energie Electrică România a anunțat că, pe 3 iunie 2026, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în Municipiul Târgoviște, în Cartierul Priseaca. Străzile afectate sunt Câmpului, Teilor și Soarelui, iar întreruperea va avea loc între orele 08:30 și 14:30.

Actualitate

Cinematograful Independența din Târgoviște oferă o săptămână plină de filme

Între 1 și 7 iunie 2026, Cinematograful Independența din Târgoviște va prezenta o selecție diversificată de filme, incluzând numeroase premiere și pelicule captivante. Evenimentul promite să aducă un plus de emoție pentru toți iubitorii de cinema, invitându-i să descopere programul proiecțiilor din această săptămână.

Acasa Recente Radio Județe