Înapoi la știri

Acțiunea de amploare a Polițiștilor din Dâmbovița pentru siguranța traficului

26 Feb 2024
3 minute min
Maria Simionescu
În perioada 19-25 februarie, polițiștii din Dâmbovița au acționat pentru prevenirea accidentelor de circulație, în special cele cauzate de încălcarea regulilor de circulație de către conducătorii profesioniști ai autovehiculelor de transport de persoane și mărfuri. Acțiunea a fost coordonată de către Direcția Rutieră a Inspectoratului General al Poliției Române și a fost desfășurată în conformitate cu Planul de Operațiuni al Organizației Polițiilor Rutiere din Europa (ROADPOL). În cadrul acțiunii TRUCK & BUS, polițiștii au verificat peste 600 de autovehicule, concentrându-se în special pe viteza legală, utilizarea centurilor de siguranță și aparatul tahograf, respectarea perioadelor de conducere și odihnă, precum și documentele obligatorii pentru conducătorii auto, vehicule și operatori de transport. Polițiștii au acordat o atenție deosebită și autovehiculelor de transport de mărfuri, verificând respectarea limitelor maxime admise, greutatea mărfurilor și fixarea corespunzătoare a acestora, precum și respectarea normelor privind transportul mărfurilor periculoase. În urma verificărilor, au fost sancționați contravențional 55 de conducători auto pentru încălcarea limitei de viteză, 81 pentru neutilizarea centurilor de siguranță, 65 pentru nereguli la documente și 76 pentru alte abateri. De asemenea, 11 șoferi au fost sancționați pentru nerespectarea regulilor privind perioadele de conducere, oprirea și odihna, iar 22 pentru nereguli la aparatul tahograf. În plus, polițiștii au dispus măsura imobilizării a 10 vehicule în cazul identificării unor nereguli grave. Scopul acestei acțiuni a fost de a promova siguranța rutieră și de a reduce numărul accidentelor cauzate de încălcarea normelor de circulație. Poliția încurajează conducătorii auto să respecte regulile și să fie responsabili în trafic pentru a preveni astfel de tragedii.
Alte postari din Actualitate
Actualitate

România, egalitate cu Georgia în amicalul de la Tbilisi

Fotbaliștii români au încheiat meciul amical cu Georgia la Tbilisi cu un rezultat de 1-1, marcând astfel revenirea lui Gheorghe Hagi pe banca națională. Deși a fost un meci echilibrat, „tricolorii” au reușit să revină pe tabelă după ce s-au aflat în dezavantaj, arată damboviteanul.com.

Actualitate

Onești sărbătorește performanța sportivă la Gala Campioanelor Nadia Comăneci

Pe 31 mai, orașul Onești a devenit, pentru câteva ore, centrul sportului românesc, marcând o zi emoționantă și de prestigiu prin Gala Campioanelor Nadia Comăneci. Evenimentul a reunit sportivi legendari, oficialități și iubitori ai sportului, celebrând contribuția celebrei gimnaste la istoria mondială a gimnasticii, conform damboviteanul.com.

Actualitate

Întreținere planificată: întreruperi de energie electrică în Târgoviște

Sucursala Târgoviște – Distribuție Energie Electrică România a anunțat că, pe 3 iunie 2026, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în Municipiul Târgoviște, în Cartierul Priseaca. Străzile afectate sunt Câmpului, Teilor și Soarelui, iar întreruperea va avea loc între orele 08:30 și 14:30.

Acasa Recente Radio Județe