Înapoi la știri

Urban Titu a revenit în Liga 3 după mulți ani de așteptare

25 Jun 2024
3 minute min
Simona Stan

Urban Titu a revenit în Liga 3 după mulți ani de așteptare

👉 Echipa din sudul județului a învins Metropolitan Isalnița în barajul de promovare

Urban Titu a revenit în Liga 3 după o perioadă îndelungată de așteptare, generând entuziasm și bucurie în rândul echipei și susținătorilor. La sfârșitul săptămânii trecute, echipa din sudul județului Dâmbovița și-a demonstrat din nou superioritatea, învingând formația Metropolitan Isalnița și obținând astfel a doua victorie la barajul de promovare.

În dispută cu echipa din Oltenia, jucată în deplasare, Urban Titu s-a impus categoric cu scorul de 3-0, replicând performanța din meciul tur, de la Hagioaica. Aceste succese în serie au asigurat promovarea echipei în eșalonul al treilea al fotbalului românesc, aducând o satisfacție uriașă în rândul jucătorilor, antrenorilor și conducerii administrative.

Președintele clubului, Costin Mirescu, s-a arătat extrem de entuziasmat de realizarea deosebită a echipei Urban Titu. "Băieții aceștia au intrat în istoria orașului Titu, dar și în istoria județului Dâmbovița. Ultima echipă care a câștigat campionatul județean, Cupa României-faza județeană, dar să și promoveze este greu de spus pentru că nici Wikipedia nu știe," a declarat Mirescu. Acesta a evidențiat dificultățile întâmpinate pe parcursul sezonului și a descris încărcătura psihică și emoțională la care a fost supusă echipa.

"A fost un sezon foarte greu, un sezon cu o încărcătură psihică, emoțională, dar finalul este cel mai important. Mă bucur foarte mult pentru că am reușit o performanță mare pentru orașul pe care îl iubesc atât de mult. Vă mulțumesc tuturor care ați fost lângă noi, atât în momentele bune, dar și-n cele mai puțin bune. Mulțumesc Primăriei Titu, sponsorilor pentru că fără ei nu puteam reuși această performanță. PS: Îți mulțumim Liga 4, Liga 3 ține-te bine că venim!," a transmis Costin Mirescu.

Această reușită reprezintă un moment important pentru comunitatea locală și pentru toți cei care au susținut echipa Urban Titu de-a lungul anilor. Cu sprijinul autorităților locale și al sponsorilor, echipa pornește cu încredere către noile provocări din Liga 3.

Alte postari din Actualitate
Actualitate

România, egalitate cu Georgia în amicalul de la Tbilisi

Fotbaliștii români au încheiat meciul amical cu Georgia la Tbilisi cu un rezultat de 1-1, marcând astfel revenirea lui Gheorghe Hagi pe banca națională. Deși a fost un meci echilibrat, „tricolorii” au reușit să revină pe tabelă după ce s-au aflat în dezavantaj, arată damboviteanul.com.

Actualitate

Onești sărbătorește performanța sportivă la Gala Campioanelor Nadia Comăneci

Pe 31 mai, orașul Onești a devenit, pentru câteva ore, centrul sportului românesc, marcând o zi emoționantă și de prestigiu prin Gala Campioanelor Nadia Comăneci. Evenimentul a reunit sportivi legendari, oficialități și iubitori ai sportului, celebrând contribuția celebrei gimnaste la istoria mondială a gimnasticii, conform damboviteanul.com.

Actualitate

Cinematograful Independența din Târgoviște oferă o săptămână plină de filme

Între 1 și 7 iunie 2026, Cinematograful Independența din Târgoviște va prezenta o selecție diversificată de filme, incluzând numeroase premiere și pelicule captivante. Evenimentul promite să aducă un plus de emoție pentru toți iubitorii de cinema, invitându-i să descopere programul proiecțiilor din această săptămână.

Acasa Recente Radio Județe