Înapoi la știri

Strategia națională de apărare a României aprobată pentru perioada 2025-2030

24 Nov 2025
2 minute min
Maria Popescu

Strategia națională de apărare a României aprobată pentru perioada 2025-2030

Luni, 24 noiembrie, la Palatul Cotroceni a avut loc o ședință a Consiliului Suprem de Apărare a Țării, condusă de președintele Nicușor Dan. Au fost discutate măsuri pentru dezvoltarea capacității de apărare și creșterea rezilienței societății, subliniindu-se importanța consolidării securității naționale.

Strategia Națională de Apărare a Țării pentru 2025–2030 a fost aprobată, împreună cu evaluări privind riscurile și amenințările pentru 2026 și o analiză strategică. „Statul român trebuie să fie pregătit pentru gestionarea riscurilor unui conflict armat de amploare”, a transmis CSAT, evidențiind necesitatea întăririi capacității Armatei și revitalizării industriei naționale de apărare.

Printre subiectele abordate s-a numărat și combaterea traficului de droguri, considerat un risc pentru siguranța națională. Raportul prezentat subliniază progresele în monitorizare, extinderea centrelor de tratament și eficiența cooperării internaționale în distrugerea rețelelor transnaționale. Potrivit damboviteanul.com, autoritățile arată un angajament ferm pentru protejarea comunităților, în special a tinerilor.

Consiliul a aprobat și planul de investiții în industria de apărare în cadrul Regulamentului SAFE, pentru care România va depune cererea către Comisia Europeană. Fondurile totale alocate depășesc 16,6 miliarde euro, majoritatea fiind destinate achizițiilor militare. Planurile și colaborările europene vor urmări dezvoltarea capacităților locale de producție, notează damboviteanul.com.

Participarea României la exercițiul NATO CMX-25 a fost de asemenea analizată, confirmând pregătirea națională pentru gestionarea crizelor politico-militare și consolidarea răspunsului Alianței față de războiul hibrid, întărind astfel poziția României în cadrul securității euroatlantice.

Alte postari din Actualitate
Actualitate

România, egalitate cu Georgia în amicalul de la Tbilisi

Fotbaliștii români au încheiat meciul amical cu Georgia la Tbilisi cu un rezultat de 1-1, marcând astfel revenirea lui Gheorghe Hagi pe banca națională. Deși a fost un meci echilibrat, „tricolorii” au reușit să revină pe tabelă după ce s-au aflat în dezavantaj, arată damboviteanul.com.

Actualitate

Onești sărbătorește performanța sportivă la Gala Campioanelor Nadia Comăneci

Pe 31 mai, orașul Onești a devenit, pentru câteva ore, centrul sportului românesc, marcând o zi emoționantă și de prestigiu prin Gala Campioanelor Nadia Comăneci. Evenimentul a reunit sportivi legendari, oficialități și iubitori ai sportului, celebrând contribuția celebrei gimnaste la istoria mondială a gimnasticii, conform damboviteanul.com.

Actualitate

Întreținere planificată: întreruperi de energie electrică în Târgoviște

Sucursala Târgoviște – Distribuție Energie Electrică România a anunțat că, pe 3 iunie 2026, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în Municipiul Târgoviște, în Cartierul Priseaca. Străzile afectate sunt Câmpului, Teilor și Soarelui, iar întreruperea va avea loc între orele 08:30 și 14:30.

Acasa Recente Radio Județe