Înapoi la știri

Șomeri naval Mangalia: peste 1.000 de angajați până la anul

03 Jun 2024
4 minute min
Ion Ionescu
Peste 1.000 de angajați ai Șantierului Naval Damen Mangalia vor fi trimiși în șomaj tehnic până la sfârșitul acestui an, din cauza situației critice în care se află șantierul. Salariile pentru luna iunie vor fi plătite, însă angajații vor sta acasă timp de cel puțin patru luni, potrivit unui anunț făcut de directoratul șantierului. Această decizie a fost luată în urma discuțiilor purtate cu sindicatul și cu departamentul de resurse umane, iar implementarea măsurii va începe din data de 3 iunie. Angajaților li s-a comunicat la sfârșitul lunii mai că șantierul se confruntă cu o situație critică, având proiecte majore care întârzie să apară și lipsa unor noi contracte de lucrări. Chiar dacă au realizat progrese în negocierile pentru unele proiecte importante, acestea nu vor începe mai devreme de anul 2025. În acest timp, s-au făcut eforturi pentru îmbunătățirea infrastructurii șantierului și pentru ca angajații să își poată lua concedii până în anul 2023. "Ne aflăm într-o situație critică. Şantierul este gol, iar proiectele majore întârzie să apară. [...] Am implementat un plan de realizare a unor proiecte interne pentru îmbunătățirea infrastructurii şantierului şi v-am încurajat să vă efectuați concediile de odihnă aferente anului 2023. Cu toate acestea, am ajuns într-un punct în care o nouă amânare a introducerii a măsurii şomajului tehnic nu mai este posibilă. Aceasta reprezintă o decizie dificilă, dar necesară pentru a oferi şantierului nostru cele mai bune șanse de a depăși această perioadă critică şi de a ne putea relua activitatea în viitor. Măsura şomajului tehnic va fi implementată începând cu data de 3 iunie 2024." Sindicatul și angajații au fost asigurați că șantierul va colabora strâns cu departamentul de resurse umane pentru a stabili parametrii măsurii și pentru a le oferi informațiile de care au nevoie. De asemenea, se vor căuta toate opțiunile pentru a minimiza impactul acestei decizii asupra angajaților. În această situație se află șantierul din cauza falimentului firmei mama, Damen Shipyards Olanda, care deține 49% din acțiuni. Cererea de faliment a fost făcută în urma scăderii activității și a lipsei de contracte pentru următoarea perioadă. Informațiile sunt afișate pe site-ul instanțelor, dar nu a fost încă luată o decizie definitivă în acest caz.
Alte postari din Actualitate
Actualitate

România, egalitate cu Georgia în amicalul de la Tbilisi

Fotbaliștii români au încheiat meciul amical cu Georgia la Tbilisi cu un rezultat de 1-1, marcând astfel revenirea lui Gheorghe Hagi pe banca națională. Deși a fost un meci echilibrat, „tricolorii” au reușit să revină pe tabelă după ce s-au aflat în dezavantaj, arată damboviteanul.com.

Actualitate

Onești sărbătorește performanța sportivă la Gala Campioanelor Nadia Comăneci

Pe 31 mai, orașul Onești a devenit, pentru câteva ore, centrul sportului românesc, marcând o zi emoționantă și de prestigiu prin Gala Campioanelor Nadia Comăneci. Evenimentul a reunit sportivi legendari, oficialități și iubitori ai sportului, celebrând contribuția celebrei gimnaste la istoria mondială a gimnasticii, conform damboviteanul.com.

Actualitate

Întreținere planificată: întreruperi de energie electrică în Târgoviște

Sucursala Târgoviște – Distribuție Energie Electrică România a anunțat că, pe 3 iunie 2026, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în Municipiul Târgoviște, în Cartierul Priseaca. Străzile afectate sunt Câmpului, Teilor și Soarelui, iar întreruperea va avea loc între orele 08:30 și 14:30.

Acasa Recente Radio Județe