Înapoi la știri

Rotary Club Târgoviște continuă programul "Promenada inimilor" în 2024

24 Sep 2024
3 minute min
Elena Dumitrescu

Rotary Club Târgoviște continuă programul "Promenada inimilor" în 2024

Rotary Club Târgoviște, împreună cu Societatea Română de Cardiologie și Fundația Română a Inimii, alături de Interact Club Târgoviște, anunță desfășurarea programului "Promenada inimilor" și în anul 2024. Acest eveniment, dedicat tuturor vârstele, va avea loc pe 29 septembrie, de Ziua Mondială a Inimii, și va aduce multe surprize în acest an.

"Anul acesta marca cea de-a cincea ediție a evenimentului la Târgoviște, care vine cu unele noutăți față de formatul tradițional. Acesta va fi pe placul celor care iubesc plimbările în natură și care doresc să conștientizeze importanța exercițiilor fizice în aer liber", explică organizatorii.

Programul va fi împărțit în două etape. Prima etapa, denumită URBAN WALKING, va dura peste 40 de minute. Participanții sunt invitați să se reunească la Casa Sindicatelor și să plece în grup compact pe un traseu prestabilit, care va avea ca destinație parcul Chindia. Aici, Rotary Club va amenaja un stand unde se vor oferi informații despre menținerea unui stil de viață sănătos și se vor evalua funcțiile vitale, precum tensiunea arterială, pulsul și saturația în oxigen. Traseul are o lungime de aproximativ 3 km, iar timpul estimat pentru parcurgerea lui este de 40 de minute, accesibil tuturor categoriilor de vârstă.

A doua etapă va fi un HILLS HIKING care va dura aproximativ două ore. Aceasta va începe din parcarea Mănăstirii Viforata, cu îndrumarea personalului specializat în hiking. Traseul ales este de tip "buclă", cu întoarcere la punctul de plecare, fiind ușor accesibil pentru toți participanții, indiferent de nivelul de experiență, la o viteză de plimbare lejeră. Înainte de a porni pe traseu, participanții vor primi un scurt instructaj cu recomandări și indicațiile necesare din partea organizatorilor.

Alte postari din Actualitate
Actualitate

România, egalitate cu Georgia în amicalul de la Tbilisi

Fotbaliștii români au încheiat meciul amical cu Georgia la Tbilisi cu un rezultat de 1-1, marcând astfel revenirea lui Gheorghe Hagi pe banca națională. Deși a fost un meci echilibrat, „tricolorii” au reușit să revină pe tabelă după ce s-au aflat în dezavantaj, arată damboviteanul.com.

Actualitate

Onești sărbătorește performanța sportivă la Gala Campioanelor Nadia Comăneci

Pe 31 mai, orașul Onești a devenit, pentru câteva ore, centrul sportului românesc, marcând o zi emoționantă și de prestigiu prin Gala Campioanelor Nadia Comăneci. Evenimentul a reunit sportivi legendari, oficialități și iubitori ai sportului, celebrând contribuția celebrei gimnaste la istoria mondială a gimnasticii, conform damboviteanul.com.

Actualitate

Întreținere planificată: întreruperi de energie electrică în Târgoviște

Sucursala Târgoviște – Distribuție Energie Electrică România a anunțat că, pe 3 iunie 2026, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în Municipiul Târgoviște, în Cartierul Priseaca. Străzile afectate sunt Câmpului, Teilor și Soarelui, iar întreruperea va avea loc între orele 08:30 și 14:30.

Acasa Recente Radio Județe