Înapoi la știri

Reglementarea medicinei de război prin ordonanță de urgență

21 Feb 2024
4 minute min
Maria Simionescu
Ministerul Apărării Reglementează Domeniul Asistenței Medicale Operaționale Prin Ordonanță de Urgență Ministerul Apărării va reglementa domeniul asistenței medicale operaționale prin intermediul unui proiect de ordonanță de urgență, motivat de lipsa reglementărilor în acest sector, care creează o vulnerabilitate majoră în contextul internațional actual. Potrivit proiectului de OUG consultat de Economica.net, asistența medicală operațională cuprinde servicii de protecție medicală a forțelor armate, evaluare, tratament și evacuare medicală, precum și asistență medicală de hemotransfuziologie, furnizate de personalul medico-sanitar militar și auxiliar sanitar militar din Ministerul Apărării. Scopul acestor servicii este de a menține sănătatea, protecția și salvarea vieților personalului militar și civil și a forțelor participante din țări partenere în timpul acțiunilor militare, exercițiilor și misiunilor. Potrivit proiectului de OUG, personalul auxiliar sanitar militar este format din cadre militare active, soldați și gradați profesioniști instruiți și certificați cu competențe specifice în domeniul medicinei operaționale. Aceștia aplică manevre de prim ajutor, nursing și administrare de medicamente în timpul misiunilor și acțiunilor militare, precum și proceduri de manipulare a răniților în condiții de mediu operațional. De asemenea, personalul medico-sanitar militar și auxiliar sanitar militar urmează programe de formare profesională în instituțiile de învățământ și centrele specializate ale Ministerului Apărării și ale altor instituții publice naționale și internaționale. Competențele dobândite sunt recunoscute național numai după susținerea unui examen de echivalare. Proiectul de OUG prevede că personalul auxiliar sanitar militar nu va fi tras la răspundere penală sau civilă pentru acțiunile de prim ajutor și evacuare medicală efectuate în baza cerințelor misiunii, cu respectarea limitele competențelor dobândite în cadrul sistemului medical operațional. Ministerul Apărării explică că reglementarea medicinei operative este necesară în contextul actualelor acțiuni militare desfășurate pe teritoriul național, cu implicarea unui număr mare de militari din mai multe țări NATO. Astfel, prin ordinul conducătorilor ministerelor și instituțiilor din sistemul național de apărare, ordine publică și siguranță națională se va putea aloca paturi în unitățile sanitare destinate tratării situațiilor de boală și accidente cu victime multiple cauzate în timpul îndeplinirii atribuțiilor de serviciu. Toate serviciile de asistență medicală operațională, furnizate de formațiunile medicale de tratament și evacuare medicală, vor fi finanțate din bugetul Ministerului Apărării Naționale.
Alte postari din Actualitate
Actualitate

România, egalitate cu Georgia în amicalul de la Tbilisi

Fotbaliștii români au încheiat meciul amical cu Georgia la Tbilisi cu un rezultat de 1-1, marcând astfel revenirea lui Gheorghe Hagi pe banca națională. Deși a fost un meci echilibrat, „tricolorii” au reușit să revină pe tabelă după ce s-au aflat în dezavantaj, arată damboviteanul.com.

Actualitate

Onești sărbătorește performanța sportivă la Gala Campioanelor Nadia Comăneci

Pe 31 mai, orașul Onești a devenit, pentru câteva ore, centrul sportului românesc, marcând o zi emoționantă și de prestigiu prin Gala Campioanelor Nadia Comăneci. Evenimentul a reunit sportivi legendari, oficialități și iubitori ai sportului, celebrând contribuția celebrei gimnaste la istoria mondială a gimnasticii, conform damboviteanul.com.

Actualitate

Cinematograful Independența din Târgoviște oferă o săptămână plină de filme

Între 1 și 7 iunie 2026, Cinematograful Independența din Târgoviște va prezenta o selecție diversificată de filme, incluzând numeroase premiere și pelicule captivante. Evenimentul promite să aducă un plus de emoție pentru toți iubitorii de cinema, invitându-i să descopere programul proiecțiilor din această săptămână.

Actualitate

Întreținere planificată: întreruperi de energie electrică în Târgoviște

Sucursala Târgoviște – Distribuție Energie Electrică România a anunțat că, pe 3 iunie 2026, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în Municipiul Târgoviște, în Cartierul Priseaca. Străzile afectate sunt Câmpului, Teilor și Soarelui, iar întreruperea va avea loc între orele 08:30 și 14:30.

Acasa Recente Radio Județe