PSD Dâmbovița Mulțumește Alegătorilor pentru Sprijinul din 9 Iunie
PSD Dâmbovița Mulțumește Alegătorilor pentru Sprijinul din 9 Iunie
Echipa PSD Dâmbovița a organizat astăzi o conferință de presă pentru a mulțumi locuitorilor județului pentru sprijinul oferit în alegerile din 9 iunie. Social-democrații au înregistrat cel mai mare scor politic din istoria județului, câștigând în 65 de localități și obținând 30% mai multe mandate în Consiliul Județean.
La Târgoviște, primarul Cristian Stan a obținut 80,23% din voturi, stabilind un record la nivelul reședințelor de județ. "Este o victorie categorică, o victorie a dâmbovițenilor la care au contribuit toți colegii noștri din PSD Dâmbovița", a declarat Corneliu Ștefan, președintele CJD și al Consiliului Județean Dâmbovița.
În premieră pentru județ, un președinte al Consiliului Județean a fost ales de două ori consecutiv prin vot uninominal, iar un partid a obținut aproape 60% din voturi. PSD a câștigat în 65 de localități, având 65 de primari, PNL a obținut 20 de mandate, AUR unul, Alianța Dreapta Unită unul, iar doi primari sunt independenți.
„La nivelul Consiliului Județean Dâmbovița am avut 134.240 de voturi, cu aproape 31.000 mai multe față de 2020, reprezentând aproape 60%. Pentru președinția Consiliului Județean Dâmbovița, am primit 134.525 de voturi, cu 34.000 mai multe față de 2020. În total, PSD va avea 22 de mandate, PNL 9 și AUR 3 mandate”, a specificat Corneliu Ștefan.
Rezultatele definitive vor fi stabilite după finalizarea numărătorii și redistribuirea mandatelor.