Înapoi la știri

Primul prezentator bărbat al TVR și fondatorul Antena 1 a decedat la vârsta de 90 de ani

10 Apr 2024
4 minute min
Elena Dumitrescu
Florin Brătescu, cel mai cunoscut prezentator bărbat al Televiziunii Române şi fostul director general al Antena 1, a murit la vârsta de 90 de ani. Vestea tragică a fost adusă azi-noapte, lăsând în urmă o carieră impresionantă de 50 de ani în domeniul televiziunii. Brătescu a rămas în atenția publicului datorită emisiunii sale de succes, "Reflector", de la TVR. Emisiunea a fost una dintre primele de acest gen din istoria televiziunii româneşti. Într-un interviu acordat anterior, el a povestit că a fost cel mai bucuros când a început să realizeze acest show, care a fost foarte bine primit de public. El a adus în atenție subiecte importante și controversate, într-un timp în care acest lucru nu era deloc uşor de făcut. "Bucuria a fost că am putut realiza această emisiune şi că a avut foarte mare succes la public, iar cea mai tristă zi a fost atunci când nu mi s-a mai permis să continui cu acest program", a spus el într-un interviu dat cu ceva timp în urmă. "Era pentru prima dată când se puteau adresa critici celor mai mari şi eram singurul care făcea acest lucru. Publicul m-a primit cu braţele deschise şi m-a susținut mereu. Considerau că, fiind primul bărbat crainic, aşa trebuie să se comporte un bărbat. Şi, în ciuda începuturilor stângace, publicul a fost mereu de partea mea." Florin Brătescu a fost primul crainic bărbat al Televiziunii Române şi a adus o schimbare importantă în lumea televiziunii din ţara noastră. El a fost apreciat pentru profesionalismul său şi pentru felul în care a ştiut să îşi transmită mesajele către public. În plus, el a fost un trendsetter în industrie, fiind cel care a deschis calea pentru televiziunea privată din România. Cel mai important proiect al său a fost înființarea postului de televiziune Antena 1, împreună cu profesorul Dan Voiculescu. Această inițiativă a revoluționat industria media din România, oferind o alternativă la monopolul televiziunii de stat. Brătescu a fost unul dintre pilonii de bază ai acestui proiect, aducând şi aici acelaşi nivel de profesionalism şi dedicare ca şi în emisiunile sale. Florin Brătescu a făcut parte din istoria și evoluția televiziunii românești și va rămâne mereu în memoria publicului său. Sincerele condoleanțe sunt oferite familiei, prietenilor și colegilor săi din echipa Antena 1, în aceste momente grele. Dumnezeu să-l odihnească în pace pe cel care a fost un model pentru industria media din România.
Alte postari din Actualitate
Actualitate

România, egalitate cu Georgia în amicalul de la Tbilisi

Fotbaliștii români au încheiat meciul amical cu Georgia la Tbilisi cu un rezultat de 1-1, marcând astfel revenirea lui Gheorghe Hagi pe banca națională. Deși a fost un meci echilibrat, „tricolorii” au reușit să revină pe tabelă după ce s-au aflat în dezavantaj, arată damboviteanul.com.

Actualitate

Onești sărbătorește performanța sportivă la Gala Campioanelor Nadia Comăneci

Pe 31 mai, orașul Onești a devenit, pentru câteva ore, centrul sportului românesc, marcând o zi emoționantă și de prestigiu prin Gala Campioanelor Nadia Comăneci. Evenimentul a reunit sportivi legendari, oficialități și iubitori ai sportului, celebrând contribuția celebrei gimnaste la istoria mondială a gimnasticii, conform damboviteanul.com.

Actualitate

Întreținere planificată: întreruperi de energie electrică în Târgoviște

Sucursala Târgoviște – Distribuție Energie Electrică România a anunțat că, pe 3 iunie 2026, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în Municipiul Târgoviște, în Cartierul Priseaca. Străzile afectate sunt Câmpului, Teilor și Soarelui, iar întreruperea va avea loc între orele 08:30 și 14:30.

Acasa Recente Radio Județe