Înapoi la știri

Primarul din Corbii Mari avertizează: Deșeurile abandonate nu sunt tolerabile

26 Jan 2026
3 minute min
Ion Ionescu

O autoutilitară plină cu deșeuri a fost identificată ieri pe teritoriul comunei Corbii Mari, iar autoritățile au intervenit rapid, confiscând și sigilând vehiculul. Ionuț Bănică, primarul localității, a declarat incidentul și a emis un avertisment ferm celor care continuă să arunce gunoi din alte zone în localitate, conform damboviteanul.com.

👉 Intervenția autorităților în cazul autoutilitarei cu deșeuri

„Aseară, angajații Primăriei au identificat în trafic o utilitară care transporta deșeuri; a fost anunțată Poliția și s-au urmat pașii legali, respectiv sancțiune, confiscarea și sigilarea mașinii. Nu se mai poate”, a declarat primarul Bănică. El a subliniat că acest fenomen devine tot mai frecvent, iar răbdarea autorităților a ajuns la limită.

Bănică a afirmat că apelurile la responsabilitate nu mai sunt suficiente și că este momentul să se ia măsuri severe: „Am ajuns și în punctul în care apelurile repetate la responsabilitate trebuie înlocuite cu măsuri dure. E ceva de nedescris și sunt furios că trebuie să spun asta de fiecare dată.”

👉 Impactul deșeurilor abandonate asupra comunității și apelul primarului

Primarul Bănică a evidențiat impactul negativ al acestor practici asupra comunității: „Aici e vorba de casele noastre, familiile noastre. Comuna Corbii Mari NU E GROAPA DE GUNOI A NIMĂNUI, să ne înțelegem! E degradant să vii și să abandonezi gunoaie în localitate, în condițiile în care am avertizat că legea privind regimul deșeurilor este foarte dură. Iar eu nu ezit să apelez la ea.”

În plus, edilul a exprimat recunoștință pentru sprijinul autorităților și al comunității în prevenirea acestor ilegalități: „Le mulțumesc tuturor celor care ne sprijină, reprezentanți MAI și GNM pentru promptitudine, precum și dumneavoastră, celor care surprindeți astfel de fapte și ni le aduceți la cunoștință.” Bănică a încheiat cu un mesaj clar: „Fac un apel către alții, care se pretau la asemenea practici, să se oprească. Mai devreme sau mai târziu vor ajunge și ei în situația celor de aseară.”

Alte postari din Actualitate
Actualitate

România, egalitate cu Georgia în amicalul de la Tbilisi

Fotbaliștii români au încheiat meciul amical cu Georgia la Tbilisi cu un rezultat de 1-1, marcând astfel revenirea lui Gheorghe Hagi pe banca națională. Deși a fost un meci echilibrat, „tricolorii” au reușit să revină pe tabelă după ce s-au aflat în dezavantaj, arată damboviteanul.com.

Actualitate

Onești sărbătorește performanța sportivă la Gala Campioanelor Nadia Comăneci

Pe 31 mai, orașul Onești a devenit, pentru câteva ore, centrul sportului românesc, marcând o zi emoționantă și de prestigiu prin Gala Campioanelor Nadia Comăneci. Evenimentul a reunit sportivi legendari, oficialități și iubitori ai sportului, celebrând contribuția celebrei gimnaste la istoria mondială a gimnasticii, conform damboviteanul.com.

Actualitate

Întreținere planificată: întreruperi de energie electrică în Târgoviște

Sucursala Târgoviște – Distribuție Energie Electrică România a anunțat că, pe 3 iunie 2026, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în Municipiul Târgoviște, în Cartierul Priseaca. Străzile afectate sunt Câmpului, Teilor și Soarelui, iar întreruperea va avea loc între orele 08:30 și 14:30.

Acasa Recente Radio Județe