Înapoi la știri

Peste 180 de sancțiuni aplicate de polițiștii dâmbovițeni pentru nerespectarea legii în vigoare

22 Mar 2024
3 minute min
Simona Stan
Actiuni pentru prevenirea si combaterea faptelor ilegale in judetul Dambovita" Polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Dâmbovița au continuat miercuri, 19 martie, misiunile de prevenire și combatere a faptelor ilegale. Pe lângă menținerea ordinii și liniștii publice, s-a acordat o atenție deosebită supravegherii și controlului traficului pe drumurile publice din județ. În contextul asigurării siguranței cetățenilor și a reducerii riscului de accidente rutiere, polițiștii au organizat cinci acțiuni punctuale și au așezat 13 filtre în zonele de interes și pe sectoarele cu trafic intens. La aceste activități, au participat efective din cadrul structurilor de rutieră, ordine publică, investigații criminale și investigarea criminalității economice, în colaborare cu jandarmii și polițiștii locali. În această zi, polițiștii au intervenit la un număr de 36 de evenimente, 27 dintre acestea fiind sesizate prin Sistemul Național Unic pentru Apeluri de Urgență 112. De asemenea, au fost semnalate 18 posibile infracțiuni, iar majoritatea acestora au fost sesizări din oficiu. Pe parcursul acțiunilor desfășurate pentru prevenirea accidentelor de circulație și creșterea siguranței în trafic, au fost efectuate peste 70 de teste pentru depistarea conducătorilor auto aflați sub influența alcoolului sau a altor substanțe psihoactive. De asemenea, au fost oprite pentru control 300 de autovehicule și legitimate peste 300 de persoane. În urma verificărilor, polițiștii au aplicat 187 de sancțiuni contravenționale în valoare totală de peste 70.000 de lei. Dintre acestea, 174 de amenzi au fost pentru nerespectarea regulilor de circulație pe drumurile publice, iar 11 sancțiuni au fost aplicate pentru nerespectarea prevederilor Legii nr. 61/1991 privind sancționarea faptelor de încălcare a unor norme de conviețuire socială, a ordinii și liniștii publice. În plus, au fost reținute 9 certificate de înmatriculare și au fost suspendate 15 permise de conducere pe fondul încălcării normelor legale în vigoare. Toate aceste activități se înscriu în demersul de menținere a unui climat de ordine și siguranță publică și vor continua și în perioada următoare.
Alte postari din Actualitate
Actualitate

România, egalitate cu Georgia în amicalul de la Tbilisi

Fotbaliștii români au încheiat meciul amical cu Georgia la Tbilisi cu un rezultat de 1-1, marcând astfel revenirea lui Gheorghe Hagi pe banca națională. Deși a fost un meci echilibrat, „tricolorii” au reușit să revină pe tabelă după ce s-au aflat în dezavantaj, arată damboviteanul.com.

Actualitate

Onești sărbătorește performanța sportivă la Gala Campioanelor Nadia Comăneci

Pe 31 mai, orașul Onești a devenit, pentru câteva ore, centrul sportului românesc, marcând o zi emoționantă și de prestigiu prin Gala Campioanelor Nadia Comăneci. Evenimentul a reunit sportivi legendari, oficialități și iubitori ai sportului, celebrând contribuția celebrei gimnaste la istoria mondială a gimnasticii, conform damboviteanul.com.

Actualitate

Întreținere planificată: întreruperi de energie electrică în Târgoviște

Sucursala Târgoviște – Distribuție Energie Electrică România a anunțat că, pe 3 iunie 2026, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în Municipiul Târgoviște, în Cartierul Priseaca. Străzile afectate sunt Câmpului, Teilor și Soarelui, iar întreruperea va avea loc între orele 08:30 și 14:30.

Acasa Recente Radio Județe