Înapoi la știri

Omul cercetat pentru condusul unui vehicul cu permis suspendat, sub influența substanțelor interzise și tulburarea liniștii publice a fost arestat pentru 24 de ore în Târgoviște.

14 Mar 2024
5 minute min
Ion Ionescu
Șoferul iresponsabil aflat în substanțe interzise a pus viața mai multor oameni în pericol în timpul unei urmăriri de la Târgoviște. Polițiștii de la municipiul Târgoviște au făcut semnal de oprire pentru un autoturism în după-amiaza zilei de 12 martie. Cu toate acestea, șoferul nu s-a oprit și a continuat să conducă pe drumul județean 711 spre Târgoviște-Bilciurești. Ulterior, mașina a fost identificată de către polițiști în localitatea Finta Mare și a fost descoperit că aparținea unui bărbat de 34 de ani din Târgoviște. Investigând situația, polițiștii de la biroul rutier, sprijiniți de mai mulți colegi de la investigații criminale, ordine publică și serviciul pentru acțiuni speciale, au obținut două mandate de percheziție domiciliară la domiciliul bărbatului, dar și la părinții săi din satul Finta Mare. Această acțiune a fost efectuată sub supravegherea unui procuror de la Parchetul de pe lângă Judecătoria Târgoviște. Evidențiind dovezi concrete cu privire la consumul de substanțe interzise, bărbatul a fost dus la o unitate medicală pentru a i se recolta probe biologice și a se determina cu exactitate substanțele folosite. În urma acestei analize, s-a constatat că bărbatul avea în sânge o cantitate pozitivă preliminară de substanțe interzise. Mai mult decât atât, polițiștii au descoperit că bărbatul avea permisul de conducere anulat, iar în cursul nopții de 12 martie, în timpul urmăriri, acesta nu a respectat somațiile autorităților și a încălcat o serie de reguli de circulație. Sub influența substanțelor interzise, bărbatul a lovit două autoturisme și a pus în pericol siguranța celorlalți participanți la trafic. Astfel, a tulburat ordinea și siguranța publică. Pentru că bărbatul a comis o serie de infracțiuni grave, polițiștii l-au reținut pentru 24 de ore, urmând să îl prezinte astăzi, 14 martie, procurorilor de la Parchetul de pe lângă Judecătoria Târgoviște. Aceștia vor decide măsura preventivă adecvată pentru a preveni eventualele fapte similare în viitor. În continuare, polițiștii de la municipiul Târgoviște continuă cercetările pentru săvârșirea infracțiunilor de conducere pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deținerii permisului de conducere de către o persoană căruia i-a fost anulat, precum și conducerea unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe. Reprezentanții autorităților fac precizarea că efectuarea urmăririi penale în acest caz este o etapă regulată în procesul legal și nu afectează în niciun fel prezumția de nevinovăție a acuzatului. Situația este în continuare investigată de polițiști pentru a aduce la lumină toate detaliile și pentru a lua măsurile legale adecvate.
Alte postari din Actualitate
Actualitate

România, egalitate cu Georgia în amicalul de la Tbilisi

Fotbaliștii români au încheiat meciul amical cu Georgia la Tbilisi cu un rezultat de 1-1, marcând astfel revenirea lui Gheorghe Hagi pe banca națională. Deși a fost un meci echilibrat, „tricolorii” au reușit să revină pe tabelă după ce s-au aflat în dezavantaj, arată damboviteanul.com.

Actualitate

Onești sărbătorește performanța sportivă la Gala Campioanelor Nadia Comăneci

Pe 31 mai, orașul Onești a devenit, pentru câteva ore, centrul sportului românesc, marcând o zi emoționantă și de prestigiu prin Gala Campioanelor Nadia Comăneci. Evenimentul a reunit sportivi legendari, oficialități și iubitori ai sportului, celebrând contribuția celebrei gimnaste la istoria mondială a gimnasticii, conform damboviteanul.com.

Actualitate

Întreținere planificată: întreruperi de energie electrică în Târgoviște

Sucursala Târgoviște – Distribuție Energie Electrică România a anunțat că, pe 3 iunie 2026, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în Municipiul Târgoviște, în Cartierul Priseaca. Străzile afectate sunt Câmpului, Teilor și Soarelui, iar întreruperea va avea loc între orele 08:30 și 14:30.

Actualitate

Cinematograful Independența din Târgoviște oferă o săptămână plină de filme

Între 1 și 7 iunie 2026, Cinematograful Independența din Târgoviște va prezenta o selecție diversificată de filme, incluzând numeroase premiere și pelicule captivante. Evenimentul promite să aducă un plus de emoție pentru toți iubitorii de cinema, invitându-i să descopere programul proiecțiilor din această săptămână.

Acasa Recente Radio Județe