Înapoi la știri

Ministerul Mediului semnează contracte pentru protejarea parcurilor naturale

04 Oct 2024
2 minute min
Maria Simionescu

Ministerul Mediului semnează contracte pentru protejarea parcurilor naturale

Ieri, la sediul Ministerului Mediului din România, a avut loc un eveniment important în care s-au semnat acte adiționale pentru administrarea a 22 de parcuri naționale și naturale. Ceremonia a fost condusă de ministrul Mediului, Mircea Fechet, și s-a desfășurat în prezența mai multor oficiali de seamă.

La eveniment au participat secretarii de stat Ionuț Sorin Banciu și Dan Chiru, precum și Vasile Cârnariu, președintele Agenției Naționale pentru Arii Naturale Protejate, și Marius-Dan Sîiulescu, directorul general al Regiei Naționale a Pădurilor - Romsilva. De asemenea, au fost prezenți și directorii parcurilor naturale și naționale implicate.

Semnarea acestor contracte, care au o valabilitate de 10 ani, reprezintă o recunoaștere a angajamentului Romsilva în gestionarea ariilor naturale protejate timp de peste 20 de ani. Această acțiune contribuie la consolidarea pilonului ecologic al dezvoltării durabile, alături de cele economice și sociale.

Regia Națională a Pădurilor se angajează să implementeze măsuri eficiente pentru protecția ecosistemelor valoroase, având în vedere și obiectivele de conservare stabilite la nivel european și internațional. Experiența personalului Romsilva, împreună cu abilitățile de monitorizare și gestionare pe termen lung, subliniază responsabilitatea acestei instituții în administrarea ariilor naturale protejate.

Cele 22 de parcuri naționale și naturale gestionate de Romsilva acoperă o suprafață totală de 853.266 de hectare, dintre care 232.246 de hectare sunt destinate zonelor de protecție. În interiorul acestor parcuri se regăsesc 562.730 de hectare de păduri.

Aceste parcuri oferă turiștilor numeroase trasee amenajate și infrastructură pentru diverse activități recreative, inclusiv plimbări cu bicicleta, plimbări cu barca, ecvestrism, alpinism și locuri special amenajate pentru observarea faunei.

Alte postari din Actualitate
Actualitate

România, egalitate cu Georgia în amicalul de la Tbilisi

Fotbaliștii români au încheiat meciul amical cu Georgia la Tbilisi cu un rezultat de 1-1, marcând astfel revenirea lui Gheorghe Hagi pe banca națională. Deși a fost un meci echilibrat, „tricolorii” au reușit să revină pe tabelă după ce s-au aflat în dezavantaj, arată damboviteanul.com.

Actualitate

Onești sărbătorește performanța sportivă la Gala Campioanelor Nadia Comăneci

Pe 31 mai, orașul Onești a devenit, pentru câteva ore, centrul sportului românesc, marcând o zi emoționantă și de prestigiu prin Gala Campioanelor Nadia Comăneci. Evenimentul a reunit sportivi legendari, oficialități și iubitori ai sportului, celebrând contribuția celebrei gimnaste la istoria mondială a gimnasticii, conform damboviteanul.com.

Actualitate

Cinematograful Independența din Târgoviște oferă o săptămână plină de filme

Între 1 și 7 iunie 2026, Cinematograful Independența din Târgoviște va prezenta o selecție diversificată de filme, incluzând numeroase premiere și pelicule captivante. Evenimentul promite să aducă un plus de emoție pentru toți iubitorii de cinema, invitându-i să descopere programul proiecțiilor din această săptămână.

Acasa Recente Radio Județe