Înapoi la știri

Ministerul Culturii acordă fonduri pentru achiziționarea de artă contemporană la muzeele din România în 2024

23 Apr 2024
4 minute min
Cristina Preda
Ministerul Culturii oferă fonduri generoase pentru îmbogățirea colecțiilor importante de patrimoniu administrate de trei importante muzee din România. Este vorba de Muzeul Național de Artă Contemporană din București, Muzeul Național Brukenthal din Sibiu și Complexul Muzeal Național „Moldova” din Iași. Sesiunea de achiziții va avea loc în anul 2024 și se va desfășura simultan la cele trei muzee menționate, fiecare beneficiind de un buget de 500.000 de lei. Așa cum s-a întâmplat și în sesiunile anterioare, organizațiile de cultură își propun să atragă artiști și lucrări de artă de o valoare inestimabilă. Deși sistemul de participare și selecție rămâne același, aceste muzee au demonstrat deja că se pot bucura de succes, în mare parte datorită criteriilor clare și transparente care facilitează accesul artiștilor și lucrarilor lor în colecțiile muzeelor. Cu ajutorul negocierilor, s-au adăugat deja 359 de lucrări importante în aceste colecții, iar publicul poate vedea aceste opere prin intermediul unor expoziții atât la muzeu, cât și în alte orașe și centre culturale din țară. Catalogul realizat de Editura Muzeului Național de Artă Contemporană este de altfel în curs de apariție. Sunt încurajați atât artiștii din România, cât și din diaspora să participe la această sesiune de achiziții în vederea dezvoltării colecțiilor celor trei muzee dar și a creșterii patrimoniului cultural al țării noastre. În acest context, se caută să se stimuleze producția de artă prin atragerea unor opere originale și inedite care să facă parte din canonul artei contemporane. Aceste opere aparțin atât artiștilor consacrați ai României sau din diaspora, dar și tinerelor generații. În acest sens, sunt dintre interes litarăriile de artă din toate mediile care să se alinieze criteriilor formulate de specialiștii muzeului și supuse în final evaluării membrilor juriului. În plus, pentru a asigura păstrarea, expunerea, recontextualizarea și mobilitatea locală și transnațională a acestor opere, se va ține cont de starea lor de conservare și rezistență în timp. Această acțiune este dedicată atât artiștilor români activi sau în diaspora, cât și moștenitorilor de drept ai unor artiști contemporani români care au activat în trecut în țară sau peste hotare. Sesiunea de achiziții din 2024 are drept scop întărirea instituțională prin diversificarea și valorificarea colecțiilor. Acest lucru contribuie la cercetarea și elaborarea istoriei artei contemporane în România, asigurând un acces publicului prezent și viitor la un ansamblu complex de opere care definesc cultura vizuală a secolelor XX și XXI.
Alte postari din Actualitate
Actualitate

România, egalitate cu Georgia în amicalul de la Tbilisi

Fotbaliștii români au încheiat meciul amical cu Georgia la Tbilisi cu un rezultat de 1-1, marcând astfel revenirea lui Gheorghe Hagi pe banca națională. Deși a fost un meci echilibrat, „tricolorii” au reușit să revină pe tabelă după ce s-au aflat în dezavantaj, arată damboviteanul.com.

Actualitate

Onești sărbătorește performanța sportivă la Gala Campioanelor Nadia Comăneci

Pe 31 mai, orașul Onești a devenit, pentru câteva ore, centrul sportului românesc, marcând o zi emoționantă și de prestigiu prin Gala Campioanelor Nadia Comăneci. Evenimentul a reunit sportivi legendari, oficialități și iubitori ai sportului, celebrând contribuția celebrei gimnaste la istoria mondială a gimnasticii, conform damboviteanul.com.

Actualitate

Cinematograful Independența din Târgoviște oferă o săptămână plină de filme

Între 1 și 7 iunie 2026, Cinematograful Independența din Târgoviște va prezenta o selecție diversificată de filme, incluzând numeroase premiere și pelicule captivante. Evenimentul promite să aducă un plus de emoție pentru toți iubitorii de cinema, invitându-i să descopere programul proiecțiilor din această săptămână.

Actualitate

Întreținere planificată: întreruperi de energie electrică în Târgoviște

Sucursala Târgoviște – Distribuție Energie Electrică România a anunțat că, pe 3 iunie 2026, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în Municipiul Târgoviște, în Cartierul Priseaca. Străzile afectate sunt Câmpului, Teilor și Soarelui, iar întreruperea va avea loc între orele 08:30 și 14:30.

Acasa Recente Radio Județe