Înapoi la știri

MAE a convocat ambasadorul Rusiei la Bucureşti în legătură cu decesul lui Alexei Navalnîi

21 Feb 2024
6 minute min
Elena Dumitrescu
Ministra Afacerilor Externe Luminiţa Odobescu a dispus ca ambasadorul Federaţiei Ruse la Bucureşti, Valery Kuzmin, să fie convocat la sediul MAE în legătură cu decesul subit al politicianului rus de opoziţie, Alexei Navalnîi. Această decizie a fost luată miercuri, ca urmare a declaraţiilor şocante privind moartea acestuia în închisoare. Reprezentantul MAE a subliniat că responsabilitatea pentru tragedia petrecută îi aparţine în întregime autorităţilor ruse. De asemenea, a evidenţiat necesitatea unei investigaţii transparente, independente şi cuprinzătoare pentru a afla circumstanţele exacte în care s-a produs decesul. De asemenea, a menţionat că autorităţile ruse au o obligaţie morală de a trimite corpul neînsufleţit al lui Alexei Navalnîi familiei sale. Potrivit declaraţiilor oficiale, această convocare este o reflectare a poziţiei ferme a României de a condamna încălcările groaznice şi sistematice ale drepturilor omului şi libertăţilor fundamentale în Federaţia Rusă. Totodată, se reiterează solicitările de respectare a angajamentelor internaţionale în acest domeniu, asumate de Federaţia Rusă. Această decizie a Ministerului Afacerilor Externe reflectă angajamentul fermit al României pentru drepturile fundamentale ale omului şi pentru respectarea acestora în întreaga lume. Comunitatea internaţională priveşte cu atenţie evoluţia situaţiei din Rusia şi aşteaptă măsuri concrete din partea autorităţilor pentru a se asigura că astfel de tragedii nu se vor mai repeta în viitor. În aceste momente tragice, ne exprimăm solidaritatea faţă de familia şi prietenii lui Alexei Navalnîi şi ne alăturăm apelurilor pentru o anchetă completă şi justă. Este de datoria noastră ca ţară membră a comunităţii internaţionale să ne asigurăm că valorile umanităţii şi drepturile omului sunt respectate şi apărate pretutindeni. Au fost luate măsuri stricte pentru a se asigura că tragedia Alexei Navalnîi nu va fi uitată şi că autorităţile ruse îşi vor asuma responsabilitatea pentru aceasta. Convocarea ambasadorului Federaţiei Ruse la Bucureşti este doar unul dintre paşii care au fost făcuţi pentru a se face lumină în această situaţie şi pentru a se face justiţie. Ministerul Afacerilor Externe a reiterat că România este alături de aliaţii săi din comunitatea internaţională în condamnarea îngrijorătoare a încălcărilor drepturilor omului în Rusia. Ne dorim ca această tragedie să fie un semn al schimbării pentru bine în această ţară şi că drepturile fundamentale ale cetăţenilor să fie respectate şi protejate într-un mod corect şi adecvat în viitor. Ministra Afacerilor Externe Luminiţa Odobescu a luat această decizie în urma unei întâlniri cu reprezentanţii mai multor ţări membre ale Uniunii Europene. Cu toate că Rusia a semnat şi a ratificat numeroase tratate internaţionale privind drepturile omului, acestea au fost încălcate constant în ultimii ani, atrăgând critici din partea comunităţii internaţionale. Decizia de a convoca ambasadorul rus la sediul MAE este un pas important în demersul României pentru a se asigura că drepturile omului şi valorile democratice sunt respectate în Rusia şi în întreaga lume. De asemenea, refacem angajamentul nostru de a sprijini eforturile comunităţii internaţionale de a face justiţie în cazul tragic al lui Alexei Navalnîi şi de a face tot posibilul pentru ca astfel de situaţii să nu se mai repete. Ministerul Afacerilor Externe face un apel la autorităţile ruse să coopereze în mod deschis şi transparent cu comunitatea internăţională în investigarea acestui caz şi să îşi asume răspunderea pentru încălcările grave ale drepturilor omului în Rusia. Ne dorim o Rusie sigură şi democratică, în care toţi cetăţenii să trăiască în pace şi libertate.
Alte postari din Actualitate
Actualitate

România, egalitate cu Georgia în amicalul de la Tbilisi

Fotbaliștii români au încheiat meciul amical cu Georgia la Tbilisi cu un rezultat de 1-1, marcând astfel revenirea lui Gheorghe Hagi pe banca națională. Deși a fost un meci echilibrat, „tricolorii” au reușit să revină pe tabelă după ce s-au aflat în dezavantaj, arată damboviteanul.com.

Actualitate

Onești sărbătorește performanța sportivă la Gala Campioanelor Nadia Comăneci

Pe 31 mai, orașul Onești a devenit, pentru câteva ore, centrul sportului românesc, marcând o zi emoționantă și de prestigiu prin Gala Campioanelor Nadia Comăneci. Evenimentul a reunit sportivi legendari, oficialități și iubitori ai sportului, celebrând contribuția celebrei gimnaste la istoria mondială a gimnasticii, conform damboviteanul.com.

Actualitate

Cinematograful Independența din Târgoviște oferă o săptămână plină de filme

Între 1 și 7 iunie 2026, Cinematograful Independența din Târgoviște va prezenta o selecție diversificată de filme, incluzând numeroase premiere și pelicule captivante. Evenimentul promite să aducă un plus de emoție pentru toți iubitorii de cinema, invitându-i să descopere programul proiecțiilor din această săptămână.

Actualitate

Întreținere planificată: întreruperi de energie electrică în Târgoviște

Sucursala Târgoviște – Distribuție Energie Electrică România a anunțat că, pe 3 iunie 2026, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în Municipiul Târgoviște, în Cartierul Priseaca. Străzile afectate sunt Câmpului, Teilor și Soarelui, iar întreruperea va avea loc între orele 08:30 și 14:30.

Acasa Recente Radio Județe