Lucrările de reabilitare la Școala "Radu cel Mare" din Târgoviște se apropie de final
Lucrările de reabilitare la Școala "Radu cel Mare" din Târgoviște se apropie de final
Lucrările de reabilitare la Școala Gimnazială "Radu cel Mare" din Târgoviște se apropie de final, cu termenul de finalizare în a doua parte a lunii august.
În cadrul unei conferințe de presă, primarul Cristian Stan a anunțat că în septembrie elevii se vor putea întoarce în noua școală modernizată. "Astfel, unitatea de învățământ amintită face obiectul unui proiect în valoare de aproximativ 11.000.000 lei," a declarat Cristian Stan.
Proiectul include termoizolarea clădirii, schimbarea tâmplăriei, refacerea sistemului de încălzire, instalarea de sisteme alternative de producere a energiei electrice și termice prin utilizarea surselor regenerabile, modernizarea instalațiilor de iluminat și refacerea sistemului de climatizare și de colectare a apelor meteorice.
Totodată, într-o investiție separată, curtea școlii va fi amenajată, inclusiv construirea unui teren de sport multifuncțional cu suprafață sintetică. "În același timp, toate clasele vor beneficia de dotări moderne constând în mobilier, materiale didactice și echipamente digitale," a adăugat edilul.
Investiția totală se ridică la peste 14.000.000 lei, bani nerambursabili, finanțați de Primăria Târgoviște pentru cea mai importantă unitate de învățământ din microraionul nr. 4.