Înapoi la știri

Guvernul aproba utilizarea imaginilor de pe camerele video de monitorizare a traficului pentru aplicarea amenzilor

30 Jun 2024
6 minute min
Maria Popescu

Guvernul aproba utilizarea imaginilor de pe camerele video de monitorizare a traficului pentru aplicarea amenzilor

Guvernul a adoptat o ordonanță de urgență care permite utilizarea imaginilor captate de camerele video de monitorizare a traficului pentru a emite amenzi de circulație, acestea urmând să fie trimise la domiciliul șoferilor. Aceasta înseamnă că Poliția Română va putea folosi camerele instalate de administratorii drumurilor pentru a detecta și sancționa diverse contravenții rutiere.

Noua ordonanță stabilește și o bază legală pentru utilizarea imaginilor de pe camerele video montate pe bordul mașinilor pentru a verifica comportamentul agresiv în trafic. Cu toate acestea, există un mecanism strict pentru utilizarea acestor imagini. Orice sesizare depusă la poliție trebuie să includă următoarele elemente: cadru extras din filmarea video care surprinde comportamentul agresiv, data și ora incidentului, locul sau indicii pentru identificarea locului, vehiculul implicat și numărul său de înmatriculare, precum și semnalizarea rutieră a sectorului de drum public unde a fost surprins incidentul.

Pentru a preveni abuzurile sau răzbunările între șoferi, ordonanța impune și o limită pentru numărul de sesizări. "Persoana care a depus sesizarea nu este considerată să fi perceput în mod întâmplător manevrele agresive atunci când: a) a raportat, referitor la același vehicul, mai mult de o posibilă contravenție într-un interval de 24 de ore sau mai mult de trei posibile contravenții într-un interval de 15 zile; b) a raportat, referitor la același loc, mai mult de trei posibile contravenții într-un interval de 24 de ore sau mai mult de șapte posibile contravenții într-un interval de 15 zile", se precizează în textul ordonanței. În asemenea cazuri, sesizările nu vor fi luate în considerare.

O altă modificare importantă vizează diferențierea între persoanele juridice și cele fizice în ceea ce privește regimul amenzilor. "Prin proiect se propune eliminarea posibilității persoanei juridice de a achita jumătate din minimul amenzii prevăzute de lege, astfel încât să se realizeze efectul disuasiv al sancțiunii", se precizează în nota de fundamentare a actului normativ.

Totodată, ordonanța aduce schimbări în procedura de testare pentru consumul de alcool sau substanțe interzise. "Se impune introducerea posibilității persoanei care conduce pe drumurile publice un vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deținerii permisului de conducere de a solicita o a doua testare, în cazul în care rezultatul testării este de până la 0,10 Mg/l alcool pur în aerul expirat, dat fiind faptul că unele alimente consumate recent pot distorsiona măsurătoarea", conform actului normativ. A doua testare va fi efectuată la 15-20 de minute după prima și, dacă rezultatul este negativ, șoferul nu va fi sancționat.

Pentru a aborda problema permiselor suspendate pentru consumul de droguri în așteptarea confirmării rezultatelor probelor biologice, Guvernul propune ca determinarea prezenței substanțelor psihoactive să poată fi realizată și în laboratoarele de specialitate ale Poliției Române sau în unitățile publice de asistență medicală autorizate. Aceasta măsură este menită să reducă întârzierile cauzate de numărul mare de cereri care obstrucționează soluționarea cauzelor penale și să evite situațiile în care șoferii nevinovați își au permisul suspendat pe perioade lungi de timp.

Noile reguli permit, de asemenea, ridicarea vehiculelor chiar și în cazul în care acestea sunt parcate regulamentar, dacă este necesară efectuarea unor lucrări publice sau intervenția în situații de urgență, cum ar fi incendiile sau accidentele. Autoritățile locale sau administratorul drumurilor trebuie să anunțe din timp lucrările care necesită mutarea mașinilor, iar transferul vehiculelor va fi făcut fără costuri suplimentare pentru proprietari la o distanță cât mai mică de locația inițială. În situațiile de urgență, acest anunț nu este necesar.

Alte postari din Actualitate
Actualitate

România, egalitate cu Georgia în amicalul de la Tbilisi

Fotbaliștii români au încheiat meciul amical cu Georgia la Tbilisi cu un rezultat de 1-1, marcând astfel revenirea lui Gheorghe Hagi pe banca națională. Deși a fost un meci echilibrat, „tricolorii” au reușit să revină pe tabelă după ce s-au aflat în dezavantaj, arată damboviteanul.com.

Actualitate

Onești sărbătorește performanța sportivă la Gala Campioanelor Nadia Comăneci

Pe 31 mai, orașul Onești a devenit, pentru câteva ore, centrul sportului românesc, marcând o zi emoționantă și de prestigiu prin Gala Campioanelor Nadia Comăneci. Evenimentul a reunit sportivi legendari, oficialități și iubitori ai sportului, celebrând contribuția celebrei gimnaste la istoria mondială a gimnasticii, conform damboviteanul.com.

Actualitate

Întreținere planificată: întreruperi de energie electrică în Târgoviște

Sucursala Târgoviște – Distribuție Energie Electrică România a anunțat că, pe 3 iunie 2026, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în Municipiul Târgoviște, în Cartierul Priseaca. Străzile afectate sunt Câmpului, Teilor și Soarelui, iar întreruperea va avea loc între orele 08:30 și 14:30.

Acasa Recente Radio Județe