Înapoi la știri

Fostul primar Marian Vanghelie, trimis în judecată pentru corupție

14 Dec 2024
2 minute min
Cristina Preda

Fostul primar Marian Vanghelie, trimis în judecată pentru corupție

Fostul primar al Sectorului 5, Marian Vanghelie, a fost trimis în judecată de procurorii Direcției Naționale Anticorupție (DNA). El este acuzat de complicitate la abuz în serviciu, într-un caz legat de fraudarea Economat Sector 5.

Conform unui comunicat emis de DNA, opt persoane fizice și juridice au fost incluse în acest dosar. Între 2016 și 2017, Vanghelie ar fi ajutat-o pe Marian Leonard Petre, directorul general al SC Economat Sector 5 SRL, să achiziționeze produse alimentare și nealimentare, inclusiv patinoare artificiale, la prețuri supraevaluate, în valoare totală de aproximativ 139.794.032 lei. Această societate este deținută majoritar de Consiliul Local Sector 5.

Procurorii menționează că Petre a fost susținut în această activitate de administratorii firmelor Games&Sports Distribution Romania SRL și SC Star Pro Center INTL SRL, unde Vanghelie avea și el influență.

În decembrie 2019, Petre, împreună cu Loredana Ionela Zidarescu, directorul de investiții și achiziții la SC Amenajare Edilitara și Salubrizare SA, ar fi ajutat-o pe Marian Lupascu, directorul general al acelei societăți de stat, să achiziționeze patinoare artificiale de la SC Economat Sector 5 SRL. Aceasta din urmă le-ar fi vândut la un preț și mai mare decât cel de achiziție, cauzând un prejudiciu de 121.401.829 lei.

De asemenea, DNA a precizat că administratorul acuzat de delapidare a colaborat cu Petre pentru a-l proteja de consecințele penale legate de lipsa unor produse din gestiunea firmei Economat Sector 5, plătind întreaga valoare de achiziție în ciuda faptului că produsele nu mai existau.

Atât SC Economat Sector 5 SRL, cât și SC Amenajare Edilitara și Salubrizare SA s-au constituit părți civile în acest caz, urmând ca instanța să decidă asupra vinovăției celor implicați.

Alte postari din Actualitate
Actualitate

România, egalitate cu Georgia în amicalul de la Tbilisi

Fotbaliștii români au încheiat meciul amical cu Georgia la Tbilisi cu un rezultat de 1-1, marcând astfel revenirea lui Gheorghe Hagi pe banca națională. Deși a fost un meci echilibrat, „tricolorii” au reușit să revină pe tabelă după ce s-au aflat în dezavantaj, arată damboviteanul.com.

Actualitate

Onești sărbătorește performanța sportivă la Gala Campioanelor Nadia Comăneci

Pe 31 mai, orașul Onești a devenit, pentru câteva ore, centrul sportului românesc, marcând o zi emoționantă și de prestigiu prin Gala Campioanelor Nadia Comăneci. Evenimentul a reunit sportivi legendari, oficialități și iubitori ai sportului, celebrând contribuția celebrei gimnaste la istoria mondială a gimnasticii, conform damboviteanul.com.

Actualitate

Întreținere planificată: întreruperi de energie electrică în Târgoviște

Sucursala Târgoviște – Distribuție Energie Electrică România a anunțat că, pe 3 iunie 2026, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în Municipiul Târgoviște, în Cartierul Priseaca. Străzile afectate sunt Câmpului, Teilor și Soarelui, iar întreruperea va avea loc între orele 08:30 și 14:30.

Acasa Recente Radio Județe