Înapoi la știri

Finalul campaniei - Inspectoratul pentru Situații de Urgență: Obiectivele yatingregi în cadrul Săptămânii Protecţiei Civile

05 Mar 2024
4 minute min
Simona Stan
În perioada 26 februarie – 04 martie 2024, Inspectoratul pentru Situații de Urgență „Basarab I” al județului Dâmbovița a desfășurat o serie de activități în cinstea săptămânii Protecţiei Civile, aniversând 91 de ani de la înființarea acesteia în România. Obiectivul principal al acestor activități a fost dezvoltarea unui comportament preventiv al cetățenilor în diferite situații de urgență. Inspectoratul a încercat să ajungă la toate categoriile de oameni prin activități planificate. Subunitățile de intervenție ale inspectoratului au organizat o Zi a Porților Deschise, în care copiii însoțiți de cadrele didactice au avut ocazia să cunoască pompierii militari și echipamentele lor de intervenție, precum și măsurile specifice de prevenire a situațiilor de urgență și modul de comportare în cazul unui cutremur. De asemenea, au avut loc exerciții de evacuare în caz de cutremur și lecții de prim ajutor în unitățile de învățământ din județ. Serviciile Voluntare pentru Situații de Urgență din diferite localități ale județului au organizat, de asemenea, activități preventive și demonstrative de stingere a incendiilor pentru comunitățile din care fac parte. Aceștia au fost și implicați în distribuirea materialelor din cadrul campaniilor naționale de informare preventivă precum „Nu tremur la cutremur”, „R.I.S.C – Renunță, Improvizațiile sunt Catastrofale” și „Ai grijă la cea mai mare grijă: siguranța copilului tău!”. Pentru a informa cât mai multe persoane, au fost constituite puncte de informare preventivă în zonele cu aglomerări mari de oameni. În data de 28 februarie 2024, a avut loc exercițiul național de alarmare publică „Miercurea Alarmelor”, care a avut scopul de a antrena autoritățile administrației publice locale, de a verifica funcționarea sistemului de alarmare și de a pregăti populația prin cunoașterea semnalelor de alarmare. Pe 03 martie 2024, au avut loc activități de informare preventivă la obiectivele de cult pentru a atrage atenția asupra importanței protecției civile. Acestea au avut ca scop prevenirea dezastrelor și protejarea cetățenilor în situații de urgență. În concluzie, săptămâna Protecţiei Civile a fost marcată de Inspectoratul pentru Situații de Urgență „Basarab I” al județului Dâmbovița prin numeroase activități care au promovat pregătirea și implicarea cetățenilor în situații de urgență. Acestea demonstrează importanța unei abordări preventive și necesitatea pregătirii întregii comunități pentru a face față situațiilor de criză.
Alte postari din Actualitate
Actualitate

România, egalitate cu Georgia în amicalul de la Tbilisi

Fotbaliștii români au încheiat meciul amical cu Georgia la Tbilisi cu un rezultat de 1-1, marcând astfel revenirea lui Gheorghe Hagi pe banca națională. Deși a fost un meci echilibrat, „tricolorii” au reușit să revină pe tabelă după ce s-au aflat în dezavantaj, arată damboviteanul.com.

Actualitate

Onești sărbătorește performanța sportivă la Gala Campioanelor Nadia Comăneci

Pe 31 mai, orașul Onești a devenit, pentru câteva ore, centrul sportului românesc, marcând o zi emoționantă și de prestigiu prin Gala Campioanelor Nadia Comăneci. Evenimentul a reunit sportivi legendari, oficialități și iubitori ai sportului, celebrând contribuția celebrei gimnaste la istoria mondială a gimnasticii, conform damboviteanul.com.

Actualitate

Cinematograful Independența din Târgoviște oferă o săptămână plină de filme

Între 1 și 7 iunie 2026, Cinematograful Independența din Târgoviște va prezenta o selecție diversificată de filme, incluzând numeroase premiere și pelicule captivante. Evenimentul promite să aducă un plus de emoție pentru toți iubitorii de cinema, invitându-i să descopere programul proiecțiilor din această săptămână.

Actualitate

Întreținere planificată: întreruperi de energie electrică în Târgoviște

Sucursala Târgoviște – Distribuție Energie Electrică România a anunțat că, pe 3 iunie 2026, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în Municipiul Târgoviște, în Cartierul Priseaca. Străzile afectate sunt Câmpului, Teilor și Soarelui, iar întreruperea va avea loc între orele 08:30 și 14:30.

Acasa Recente Radio Județe