Înapoi la știri

Consumul de canabis, legalizat în Germania de la 1 iulie 2024 pentru adulți. Detalii despre posesia și cultivarea plantelor de canabis.

23 Mar 2024
3 minute min
Cristina Preda
Din aprilie 2024, consumul de canabis în cantităţi mici va fi legal în Germania, potrivit unui nou proiect de lege adoptat de guvern. Potrivit acestei noi legi, adulţii vor putea deţine până la 25 de grame de canabis, suficient pentru 50-100 de jointuri. De asemenea, vor fi permise cultivarea a până la trei plante acasă şi păstrarea a maximum 50 de grame de canabis uscat. Această decizie vine în urma cererilor repetate ale consumatorilor și a politicienilor pentru legalizarea canabisului pentru uz personal, în lupta împotriva pieţei negre. În 2021, coaliţia de guvernare din Germania a inclus în program și "planul de introducere controlată a canabisului pentru adulţi, în scopuri recreative, în magazine autorizate". Cu toate acestea, din legea propusă de ministrul sănătăţii, Karl Lauterbach (SPD), planul pentru magazinele autorizate a fost eliminat. Guvernul are în vedere, în primul rând, reglementarea consumului privat de canabis, pentru a ușura povara Poliţiei și a sistemului judiciar. De la 1 iulie 2024, cluburile private cu până la 500 de membri vor putea cultiva canabis și redistribui recolta membrilor lor, în timp ce magazinele autorizate nu vor fi înfiinţate, așa cum era prevăzut în cadrul planului iniţial al guvernului. De asemenea, proiectul de lege prevede interzicerea consumului de canabis în apropierea şcolilor, grădiniţelor, locurilor de joacă și a sălilor de sport publice, iar în zonele pietonale va fi permis doar între orele 7 și 20. Deși inițial se plănuia deschiderea de magazine specializate pentru distribuirea și consumul de canabis, această opţiune a fost amânată pentru moment. În schimb, guvernul își propune să controleze și să reglementeze consumul de canabis în medii private, în scopuri recreative, în vederea combaterii pieţei negre și a protejării sănătății publice.
Alte postari din Actualitate
Actualitate

România, egalitate cu Georgia în amicalul de la Tbilisi

Fotbaliștii români au încheiat meciul amical cu Georgia la Tbilisi cu un rezultat de 1-1, marcând astfel revenirea lui Gheorghe Hagi pe banca națională. Deși a fost un meci echilibrat, „tricolorii” au reușit să revină pe tabelă după ce s-au aflat în dezavantaj, arată damboviteanul.com.

Actualitate

Onești sărbătorește performanța sportivă la Gala Campioanelor Nadia Comăneci

Pe 31 mai, orașul Onești a devenit, pentru câteva ore, centrul sportului românesc, marcând o zi emoționantă și de prestigiu prin Gala Campioanelor Nadia Comăneci. Evenimentul a reunit sportivi legendari, oficialități și iubitori ai sportului, celebrând contribuția celebrei gimnaste la istoria mondială a gimnasticii, conform damboviteanul.com.

Actualitate

Cinematograful Independența din Târgoviște oferă o săptămână plină de filme

Între 1 și 7 iunie 2026, Cinematograful Independența din Târgoviște va prezenta o selecție diversificată de filme, incluzând numeroase premiere și pelicule captivante. Evenimentul promite să aducă un plus de emoție pentru toți iubitorii de cinema, invitându-i să descopere programul proiecțiilor din această săptămână.

Acasa Recente Radio Județe