Înapoi la știri

Comisia Europeană propune extinderea interdicției de fumat în spațiile publice

19 Sep 2024
4 minute min
Ion Ionescu

Comisia Europeană propune extinderea interdicției de fumat în spațiile publice

Comisia Europeană a anunțat marți intenția de a extinde interdicția de fumat în întreaga Uniune Europeană, vizând locuri precum terasele barurilor și restaurantelor, piscinele, parcurile și stațiile de autobuz. În plus, aceasta solicită ca și produsele emergente, cum ar fi țigările electronice și tutunul încălzit, să fie incluse în reglementările stricte existente.

Aceste măsuri sunt parte a unui plan amplu al Comisiei pentru a reduce semnificativ numărul fumătorilor până în anul 2040. Obiectivul ambițios este ca mai puțin de 5% din populația europeană să mai fie fumătoare în următorii 16 ani, conform "Planului European pentru Cancer". În prezent, 26% din populația Uniunii Europene fumează, procentul fiind chiar mai ridicat în rândul tinerilor cu vârste între 15 și 24 de ani, ajungând la 29%.

Comisia Europeană subliniază că, anual, consumul de tutun cauzează moartea a aproximativ 700.000 de persoane în Uniunea Europeană, inclusiv zeci de mii de nefumători afectați de fumatul pasiv. Bruxelles-ul își dorește să "denormalizeze" consumul de tutun și al produselor noi, să combate dependența de nicotină și să îmbunătățească măsurile preventive pentru sănătate. Deși propunerile Comisiei nu sunt obligatorii, având în vedere că sănătatea publică este reglementată la nivel național, acestea evidențiază un efort coordonat la nivel european pentru a reduce efectele negative ale fumatului.

Autoritățile europene speră ca aceste măsuri să încurajeze guvernele naționale să impună reglementări mai stricte pentru protejarea nefumătorilor și descurajarea consumului de tutun. De exemplu, în Spania, Ministerul Sănătății a convenit în aprilie asupra unui Plan pentru prevenirea și controlul consumului de tutun, care va fi implementat până în 2027.

Cu toate acestea, rămân de discutat detalii legate de locurile exacte în care se va interzice fumatul. Proiectul susține inițiativele autorităților din diferite state membre, precum cele din Spania, care caută să interzică fumatul pe terase și în alte spații publice. Comisia pledează, de asemenea, pentru creșterea prețurilor la țigări și înăsprirea reglementărilor pentru produsele de vaping, având în vedere popularitatea tot mai mare a acestora în rândul tinerilor.

Bruxelles-ul avertizează că, fără măsuri drastice, atingerea obiectivului de a crea o generație fără tutun în următorii ani va fi dificilă. Această inițiativă se alătură tendințelor globale de înăsprire a legislațiilor anti-fumat, ținând scopul de a proteja sănătatea publică și de a reduce costurile medicale asociate cu bolile provocate de consumul de tutun.

Alte postari din Actualitate
Actualitate

România, egalitate cu Georgia în amicalul de la Tbilisi

Fotbaliștii români au încheiat meciul amical cu Georgia la Tbilisi cu un rezultat de 1-1, marcând astfel revenirea lui Gheorghe Hagi pe banca națională. Deși a fost un meci echilibrat, „tricolorii” au reușit să revină pe tabelă după ce s-au aflat în dezavantaj, arată damboviteanul.com.

Actualitate

Onești sărbătorește performanța sportivă la Gala Campioanelor Nadia Comăneci

Pe 31 mai, orașul Onești a devenit, pentru câteva ore, centrul sportului românesc, marcând o zi emoționantă și de prestigiu prin Gala Campioanelor Nadia Comăneci. Evenimentul a reunit sportivi legendari, oficialități și iubitori ai sportului, celebrând contribuția celebrei gimnaste la istoria mondială a gimnasticii, conform damboviteanul.com.

Actualitate

Întreținere planificată: întreruperi de energie electrică în Târgoviște

Sucursala Târgoviște – Distribuție Energie Electrică România a anunțat că, pe 3 iunie 2026, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în Municipiul Târgoviște, în Cartierul Priseaca. Străzile afectate sunt Câmpului, Teilor și Soarelui, iar întreruperea va avea loc între orele 08:30 și 14:30.

Actualitate

Cinematograful Independența din Târgoviște oferă o săptămână plină de filme

Între 1 și 7 iunie 2026, Cinematograful Independența din Târgoviște va prezenta o selecție diversificată de filme, incluzând numeroase premiere și pelicule captivante. Evenimentul promite să aducă un plus de emoție pentru toți iubitorii de cinema, invitându-i să descopere programul proiecțiilor din această săptămână.

Acasa Recente Radio Județe