Înapoi la știri

Acțiune de Împădurire Încheiată cu Succes în Raza Ocolului Silvic Răcari din Dâmbovița

29 Mar 2024
3 minute min
Simona Stan
In cadrul unei ampla actiuni de impadurire organizata de Directia Silvica Dambovita si Garda de Mediu, sute de puieti de stejar si frasin au fost plantati astazi in localitatea Cojasca. Alaturi de directorul Directiei Silvice, Petre Marin, de subprefectul Adrian Chitescu si de directorul Garzii de Mediu, Vlad Draga, au participat la aceasta actiune elevii si cadrele didactice de la Liceul "Ion Ghica" din Racari. Un grup format din 20 de elevi si doi profesori de la Liceul Teoretic "Ion Ghica" Racari au participat astazi, 29 martie 2024, la actiunea de impadurire organizata de Directia Silvica Dambovita in cadrul Lunii Plantarii Arborilor. Aceasta actiune a avut loc in raza Ocolului Silvic Racari, unde specialistii au oferit elevilor informatii despre regulile de plantare, speciile de arbori si modul corect de ingrijire a plantelor. Participatii la activitatea au fost extrem de entuziasmati si si-au exprimat bucuria de a fi implicati in procesul de a da sansa la viata unor viitori copaci prin plantarea lor cu mainile lor. Fiecare arbore plantat devine un cadou pentru viitor, o investitie in sanatatea si bunastarea comunitatii. Acestea sunt cuvintele primarului orasului Racari, Marius Caravețeanu, care a transmis mesajul sau de sustinere pentru aceasta actiune de impadurire. Astfel, in raza Ocolului Silvic Racari, sute de puieți de stejar si frasin au fost plantati, contribuind la mentinerea si conservarea mediului inconjurator. Iar aceasta actiune nu ar fi fost posibila fara eforturile si implicarea colaboratorilor de la Directia Silvica Dambovita si Garda de Mediu, precum si a elevilor si cadrelor didactice de la Liceul "Ion Ghica" din Racari. Impreuna, au demonstrat ca prin munca si cooperare, se pot face progrese semnificative in protectia si imbunatatirea mediului inconjurator. Aceasta actiune de impadurire vine in completarea eforturilor autoritatilor de a proteja si conserva resursele naturale, iar implicarea elevilor si tinerilor in acest proces reprezinta o investitie in educatia lor despre importanta protejarii naturii si a ingrijirii mediului inconjurator pentru generatiile viitoare. Astfel de actiuni ar putea fi organizate mai des, iar educatorii si autoritatile pot juca un rol esential in educarea si constientizarea tinerilor despre protectia mediului. Impreuna, putem face ca actiunile de impadurire sa devina o rutina, care sa contribuie la pastrarea echilibrului si frumusetii naturii din zona noastra. Astfel, vom construi un viitor mai bun pentru toti, unde natura sa fie protejata si respectata, iar comunitatea sa se bucure de un mediu curat si sanatos.
Alte postari din Actualitate
Actualitate

România, egalitate cu Georgia în amicalul de la Tbilisi

Fotbaliștii români au încheiat meciul amical cu Georgia la Tbilisi cu un rezultat de 1-1, marcând astfel revenirea lui Gheorghe Hagi pe banca națională. Deși a fost un meci echilibrat, „tricolorii” au reușit să revină pe tabelă după ce s-au aflat în dezavantaj, arată damboviteanul.com.

Actualitate

Onești sărbătorește performanța sportivă la Gala Campioanelor Nadia Comăneci

Pe 31 mai, orașul Onești a devenit, pentru câteva ore, centrul sportului românesc, marcând o zi emoționantă și de prestigiu prin Gala Campioanelor Nadia Comăneci. Evenimentul a reunit sportivi legendari, oficialități și iubitori ai sportului, celebrând contribuția celebrei gimnaste la istoria mondială a gimnasticii, conform damboviteanul.com.

Actualitate

Cinematograful Independența din Târgoviște oferă o săptămână plină de filme

Între 1 și 7 iunie 2026, Cinematograful Independența din Târgoviște va prezenta o selecție diversificată de filme, incluzând numeroase premiere și pelicule captivante. Evenimentul promite să aducă un plus de emoție pentru toți iubitorii de cinema, invitându-i să descopere programul proiecțiilor din această săptămână.

Acasa Recente Radio Județe