Înapoi la știri

28 de tineri de la Penitenciarul Miercurea-Ciuc încep an școlar

26 Sep 2024
3 minute min
Maria Simionescu

28 de tineri de la Penitenciarul Miercurea-Ciuc încep an școlar

Un număr de 28 de tineri de la Penitenciarul Miercurea-Ciuc au început, joi, an de studiu, având loc deschiderea oficială a anului școlar 2024-2025. Aceștia, cu vârste cuprinse între 18 și 21 de ani, sunt condamnați la pedeapsa închisorii sau continuă măsuri educative stabilite de instanțe.

Conform unui comunicat al Biroului de Presă al penitenciarului, cursurile sunt organizate în colaborare cu Școala Gimnazială Liviu Rebreanu din Miercurea Ciuc, care sprijină penitenciarul de peste două decenii cu personal calificat. Noutatea acestui an este înființarea unei clase de liceu, unde cinci tineri detinuți vor continua studiile, fiind înscriși în clasa a IX-a a Liceului Tehnologic Liviu Rebreanu din Bălan, pe filiera umanistă.

Programul de școlarizare este structurat în trei clase cu predare simultană: ciclul primar, desfășurat prin programul "A doua șansă" pentru tineri cu vârsta mai mare cu cel puțin patru ani față de cea normală de învățare, unde sunt înscriși nouă tineri; ciclul gimnazial, cu 14 tineri participanți; și ciclul liceal.

Conform legislației în vigoare, deținuții beneficiază de avantaje dacă aleg să continue studiile în perioada de detenție. La finalizarea unui an școlar, li se consideră executate 30 de zile din pedeapsă, iar aceștia primesc credite pe parcursul perioadei restante și recompense care pot include drepturi suplimentare la pachete, vizite sau permisiunea de a părăsi penitenciarul pentru o perioadă limitată.

De asemenea, pentru a preveni marginalizarea socială, legea stipulează că diplomele eliberate de instituțiile de educație partenere nu conțin mențiuni despre absolvirea școlii în penitenciar. Anul trecut, Penitenciarul Miercurea-Ciuc a trecut printr-un amplu proces de reprofilare, având în prezent tineri cu vârste între 18 și 21 de ani în custodie.

Alte postari din Actualitate
Actualitate

România, egalitate cu Georgia în amicalul de la Tbilisi

Fotbaliștii români au încheiat meciul amical cu Georgia la Tbilisi cu un rezultat de 1-1, marcând astfel revenirea lui Gheorghe Hagi pe banca națională. Deși a fost un meci echilibrat, „tricolorii” au reușit să revină pe tabelă după ce s-au aflat în dezavantaj, arată damboviteanul.com.

Actualitate

Onești sărbătorește performanța sportivă la Gala Campioanelor Nadia Comăneci

Pe 31 mai, orașul Onești a devenit, pentru câteva ore, centrul sportului românesc, marcând o zi emoționantă și de prestigiu prin Gala Campioanelor Nadia Comăneci. Evenimentul a reunit sportivi legendari, oficialități și iubitori ai sportului, celebrând contribuția celebrei gimnaste la istoria mondială a gimnasticii, conform damboviteanul.com.

Actualitate

Întreținere planificată: întreruperi de energie electrică în Târgoviște

Sucursala Târgoviște – Distribuție Energie Electrică România a anunțat că, pe 3 iunie 2026, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în Municipiul Târgoviște, în Cartierul Priseaca. Străzile afectate sunt Câmpului, Teilor și Soarelui, iar întreruperea va avea loc între orele 08:30 și 14:30.

Acasa Recente Radio Județe