Înapoi la știri

Simona Halep și Del Potro, prezenți la inaugurarea Centrului Național de Tenis din Moldova

18 Mar 2026
2 minute min
Maria Simionescu

Fosta jucătoare de tenis numărul unu mondial, Simona Halep, și campionul US Open 2009, Juan Martin del Potro, vor fi prezenți la ceremonia de inaugurare a Centrului Național de Tenis al Moldovei, programată pentru 23 mai, la Chișinău. Evenimentul promite să fie unul deosebit, organizatorii anunțând meciuri demonstrative și nume mari ale tenisului.

👉 Meci demonstrativ cu jucători notorii la inaugurare

Cu ocazia inaugurării, va avea loc un meci demonstrativ de dublu mixt, în care vor evolua staruri ale tenisului: Simona Halep, Juan Martin del Potro, Radu Albot și tânăra jucătoare moldoveană Lia Belibova. Aceasta este o oportunitate unică pentru fanii sportului de a-i vedea la lucru pe acești mari jucători.

Evenimentul este așteptat cu mare interes de comunitatea locală, având în vedere că astfel de întâlniri cu personalități din tenisul mondial sunt rare în regiune.

👉 Organizarea turneului internațional Moldova Open ATP Challenger 100

La două zile după ceremonia oficială, noul centru va organiza Moldova Open ATP Challenger 100, programat pentru 25 mai. Acest turneu va aduce la Chișinău jucători din circuitul profesionist internațional, evidențiind astfel importanța și potențialul Centrului Național de Tenis.

Astfel, inaugurarea centrului nu doar că celebrează tenisul, ci și deschide porțile către competiții internaționale, contribuind la dezvoltarea sportului în Moldova.

Alte postari din Sport
Sport

The latest NBA Draft Intel - The Stein Line

The People's InsiderJun 17, 2026∙ Paid3521ShareJalen Brunson's road to NBA Finals MVP reminds me of a chat I had with an NBA scout back in March while Darius Acuff Jr. was scoring rampantly throughout the SEC Tournament.

Acasa Recente Radio Județe