Înapoi la știri

Tabere de vară pentru tineri remarcați la Mănăstirea Peștera Ialomiței

02 Jul 2024
3 minute min
Cristina Preda

Tabere de vară pentru tineri remarcați la Mănăstirea Peștera Ialomiței

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon, la Centrul Cultural-Misionar al Arhiepiscopiei Târgoviștei din cadrul Mănăstirii Peștera Ialomiței, vor avea loc două tabere destinate tinerilor merituoși din eparhie, în perioada 1-5 iulie 2024.

Prima tabără a început luni, 1 iulie 2024, cu participarea a 18 tineri din grupa de cateheză a Parohiei Butoiu de Sus, Protoieria Găești, care au câștigat locul întâi la nivel eparhial în cadrul Concursului Național Catehetic "Hristos - Cuvântul care vindecă". Grupul, coordonat de Pr. paroh Ștefan Nica și dna Prof. Laura Stănescu, a ajuns la Mănăstirea Peștera pentru a participa la activitățile organizate special pentru ei.

Cea de-a doua tabără, care va avea loc între 3 și 5 iulie 2024, va găzdui 20 de elevi care au obținut primele locuri la etapa județeană a Olimpiadei Naționale de Religie și a Olimpiadei Naționale Interdisciplinare de Limbă și Literatură Română și Religie "Cultura și spiritualitate românească". Aceștia vor fi coordonați de Pr. prof. dr. Bogdan Gabriel Stana și Pr. prof. Teodor Romario Tudorache.

Toți participanții la aceste tabere vor primi din partea Înaltpreasfințitului Nifon cadouri constând în icoane, obiecte bisericești și publicații recente ale Editurii Arhiepiscopiei Târguviște, dedicate catehizării tinerilor.

Programul taberelor include activități diverse și interactive: vizitarea Peșterii Ialomiței, drumeții în jurul lacului Bolboci și prin munții Bucegi pentru a vedea monumentele naturale Sfinxul și Babele, plimbări cu telecabina, focuri de tabără, seri duhovnicești, ateliere de creație, dezvoltare personală și lucru în echipă, precum și diverse jocuri și concursuri de cultură generală.

Biroul de presă al Arhiepiscopiei Târgoviștei

Alte postari din Actualitate
Actualitate

România, egalitate cu Georgia în amicalul de la Tbilisi

Fotbaliștii români au încheiat meciul amical cu Georgia la Tbilisi cu un rezultat de 1-1, marcând astfel revenirea lui Gheorghe Hagi pe banca națională. Deși a fost un meci echilibrat, „tricolorii” au reușit să revină pe tabelă după ce s-au aflat în dezavantaj, arată damboviteanul.com.

Actualitate

Onești sărbătorește performanța sportivă la Gala Campioanelor Nadia Comăneci

Pe 31 mai, orașul Onești a devenit, pentru câteva ore, centrul sportului românesc, marcând o zi emoționantă și de prestigiu prin Gala Campioanelor Nadia Comăneci. Evenimentul a reunit sportivi legendari, oficialități și iubitori ai sportului, celebrând contribuția celebrei gimnaste la istoria mondială a gimnasticii, conform damboviteanul.com.

Actualitate

Întreținere planificată: întreruperi de energie electrică în Târgoviște

Sucursala Târgoviște – Distribuție Energie Electrică România a anunțat că, pe 3 iunie 2026, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în Municipiul Târgoviște, în Cartierul Priseaca. Străzile afectate sunt Câmpului, Teilor și Soarelui, iar întreruperea va avea loc între orele 08:30 și 14:30.

Acasa Recente Radio Județe