Înapoi la știri

Sesiune de contractare pentru furnizori noi în orașul Dambovița pentru programele naționale de sănătate și servicii medicale

10 Apr 2024
4 minute min
Maria Simionescu
CAS Dâmbovița organizează sesiune de contractare pentru furnizori noi de servicii medicale Compania de Asigurări de Sănătate (CAS) Dâmbovița organizează o sesiune de contractare pentru furnizorii noi de servicii medicale. Astfel, în conformitate cu prevederile legale, CAS Dâmbovița va asigura asistența medicală, medicamente și dispozitive medicale pentru asigurații săi. Potrivit prevederilor legale, în temeiul articolului 198 din Anexa 2 la HG 521/2023 pentru aprobarea pachetelor de servicii și a Contractului-cadru care reglementează condițiile acordării asistenței medicale, a medicamentelor și a dispozitivelor medicale în cadrul sistemului de asigurări de sănătate, cu modificările și completările ulterioare, CAS Dâmbovița a decis să organizeze sesiunea de contractare. Sesiunea de contractare este destinată furnizorilor noi de servicii medicale care doresc să devină parte a sistemului de asigurări de sănătate. Categoriile de furnizori pentru care CAS Dâmbovița organizează această sesiune sunt: asistența medicală dentară, asistența medicală de medicină fizică și de reabilitare în ambulatoriu, medicamente cu și fără contribuție personală din farmacii, dispozitive medicale destinate recuperării unor deficiențe organice sau funcționale în ambulatoriu, precum și programele naționale de sănătate, subprogramul național de servicii conexe acordate persoanelor diagnosticate cu tulburări din spectrul autist din cadrul Programului național de sănătate mentală. Această sesiune de contractare vine în completarea prevederilor legale precum prevederile Hotărârii Guvernului nr.521/2023 pentru aprobarea pachetelor de servicii și a Contractului-cadru care reglementează condițiile acordării asistenței medicale, a medicamentelor și a dispozitivelor medicale în cadrul sistemului de asigurări de sănătate, cu modificările și completările ulterioare, și prevederile Hotărârii Guvernului nr.423/2022 privind aprobarea programelor naționale de sănătate, cu modificările și completările ulterioare. În plus, CAS Dâmbovița precizează că această sesiune de contractare se organizează în conformitate cu prevederile Ordinului MS-CNAS nr.1857/441/2023 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare în anul 2023 a Hotărârii Guvernului nr.521/2023 pentru aprobarea pachetelor de servicii și a Contractului-cadru care reglementează condițiile acordării asistenței medicale, a medicamentelor și a dispozitivelor medicale în cadrul sistemului de asigurări de sănătate, cu modificările și completările ulterioare, și prevederile Ordinului președintelui CNAS nr.180/2022 pentru aprobarea Normelor tehnice de realizare a programelor naționale de sănătate curative, cu modificările și completările ulterioare. Sesiunea de contractare va avea loc în scurt timp și CAS Dâmbovița încurajează furnizorii noi de servicii medicale să participe și să se alăture sistemului de asigurări de sănătate din județul Dâmbovița pentru a asigura asiguraților săi accesul la serviciile medicale necesare.
Alte postari din Actualitate
Actualitate

România, egalitate cu Georgia în amicalul de la Tbilisi

Fotbaliștii români au încheiat meciul amical cu Georgia la Tbilisi cu un rezultat de 1-1, marcând astfel revenirea lui Gheorghe Hagi pe banca națională. Deși a fost un meci echilibrat, „tricolorii” au reușit să revină pe tabelă după ce s-au aflat în dezavantaj, arată damboviteanul.com.

Actualitate

Onești sărbătorește performanța sportivă la Gala Campioanelor Nadia Comăneci

Pe 31 mai, orașul Onești a devenit, pentru câteva ore, centrul sportului românesc, marcând o zi emoționantă și de prestigiu prin Gala Campioanelor Nadia Comăneci. Evenimentul a reunit sportivi legendari, oficialități și iubitori ai sportului, celebrând contribuția celebrei gimnaste la istoria mondială a gimnasticii, conform damboviteanul.com.

Actualitate

Întreținere planificată: întreruperi de energie electrică în Târgoviște

Sucursala Târgoviște – Distribuție Energie Electrică România a anunțat că, pe 3 iunie 2026, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în Municipiul Târgoviște, în Cartierul Priseaca. Străzile afectate sunt Câmpului, Teilor și Soarelui, iar întreruperea va avea loc între orele 08:30 și 14:30.

Acasa Recente Radio Județe