Înapoi la știri

România pierde proces la Tribunalul Arbitral al Băncii Mondiale: va plăti milioane de euro pentru energie regenerabilă

20 Mar 2024
4 minute min
Ion Ionescu
România pierde un proces important privind energiile regenerabile la Tribunalul arbitral al Băncii Mondiale. Potrivit Ministerului Finanțelor, țara noastră trebuie să plătească despăgubiri în valoare de 42 de milioane de euro plus dobânzi către companiile din acest sector. Decizia a fost luată pe 20 februarie de tribunalul de la Washington, care a obligat România să plătească 42,2 milioane de euro plus dobândă începând cu data de 1 ianuarie 2022. De asemenea, companiile care au făcut plângere împotriva României vor primi și suma de 600.000 de dolari pentru costurile de arbitraj și 3,5 milioane de euro pentru cheltuielile de apărare, urmând să li se calculeze și dobânzi începând cu 30 de zile de la emiterea hotărârii. Conform informațiilor de la Economedia, guvernul condus de Victor Ponta a introdus o ordonanță de urgență în anul 2013 pentru a stimula investițiile în energiile regenerabile. Această schemă oferă producătorilor șase certificate verzi (CV) pentru fiecare megawatt-oră de energie electrică produsă, pe o perioadă de 15 ani. Cu toate acestea, această schemă a fost un subiect de dispută între premierul Victor Ponta și președintele Traian Băsescu, care nu a fost de acord cu aceasta și a refuzat să o aprobe. Ca urmare, în jumătatea anului 2013, România a modificat schema de ajutor, ceea ce a făcut-o mai puțin atractivă. Ca răspuns la această modificare a legii, zece companii din industria energiilor regenerabile au inițiat o procedură arbitrală internațională împotriva României, la Centrul Internațional pentru Reglementarea Diferendelor Relative la Investiții (ICSID). Aceste companii, printre care se numără și companii din Austria, Germania, Olanda, Cipru și România, au investit în mai multe parcuri fotovoltaice în România, profitând de reglementările favorabile. Cu toate acestea, modificarea legislației a afectat investițiile lor, iar acestea au cerut daune în valoare de 142,7 milioane de euro de la România. Din păcate, unul dintre arbitrul ICSID a avut o opinie care a fost "mult în defavoarea României", iar hotărârea a fost luată cu 2 la 1 împotriva țării noastre. Este important de menționat că acesta este același tribunal care a dat un verdict favorabil pentru România în cazul deschis de Gabriel Resources privind exploatarea de la Roșia Montană. Această decizie va avea un impact semnificativ asupra bugetului țării, deoarece România trebuie să plătească o sumă importantă de bani plus dobânzi. De asemenea, acest caz pune în discuție situația investitorilor străini în România și modul în care aceștia sunt afectați de modificările legislative neprevăzute. Așteptăm cu mare interes să vedem cum va reacționa guvernul în acest caz și cum vor gestiona situația în viitor.
Alte postari din Actualitate
Actualitate

România, egalitate cu Georgia în amicalul de la Tbilisi

Fotbaliștii români au încheiat meciul amical cu Georgia la Tbilisi cu un rezultat de 1-1, marcând astfel revenirea lui Gheorghe Hagi pe banca națională. Deși a fost un meci echilibrat, „tricolorii” au reușit să revină pe tabelă după ce s-au aflat în dezavantaj, arată damboviteanul.com.

Actualitate

Onești sărbătorește performanța sportivă la Gala Campioanelor Nadia Comăneci

Pe 31 mai, orașul Onești a devenit, pentru câteva ore, centrul sportului românesc, marcând o zi emoționantă și de prestigiu prin Gala Campioanelor Nadia Comăneci. Evenimentul a reunit sportivi legendari, oficialități și iubitori ai sportului, celebrând contribuția celebrei gimnaste la istoria mondială a gimnasticii, conform damboviteanul.com.

Actualitate

Întreținere planificată: întreruperi de energie electrică în Târgoviște

Sucursala Târgoviște – Distribuție Energie Electrică România a anunțat că, pe 3 iunie 2026, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în Municipiul Târgoviște, în Cartierul Priseaca. Străzile afectate sunt Câmpului, Teilor și Soarelui, iar întreruperea va avea loc între orele 08:30 și 14:30.

Actualitate

Cinematograful Independența din Târgoviște oferă o săptămână plină de filme

Între 1 și 7 iunie 2026, Cinematograful Independența din Târgoviște va prezenta o selecție diversificată de filme, incluzând numeroase premiere și pelicule captivante. Evenimentul promite să aducă un plus de emoție pentru toți iubitorii de cinema, invitându-i să descopere programul proiecțiilor din această săptămână.

Acasa Recente Radio Județe