Înapoi la știri

România, înfrângere dură în deplasarea din Cehia: Echipa națională de handbal masculin a ratat calificarea la Mondialul din 2021

13 May 2024
3 minute min
Cristina Preda
Echipa națională de handbal masculin a României a avut o dezamăgire majoră în deplasarea sa din Cehia, unde a pierdut la o diferență foarte mare de scor și a ratat calificarea la Campionatul Mondial de handbal masculin. Chiar dacă au câștigat partida tur cu scorul de 31-30, elevii antrenați de selecționerul George Buricea au avut o evoluție foarte slabă în meciul din Brno. După primele 30 de minute, cehii conduceau categoric cu 15-9, după un început de meci dezastruos pentru români, în care au primit un set de 6-1. Echipa noastră nu a reușit să își revină și a pierdut cu scorul de 29-20, ratând astfel o nouă șansă de a ajunge la un turneu final de Campionat Mondial. Ultima dată când România s-a calificat la un astfel de turneu a fost în anul 2011. Naționala masculină de handbal a României, care este cvadruplă medaliată cu aur la campionatele mondiale, a ajuns acum la 14 turnee finale de Campionat Mondial de handbal masculin. Acest eșec este cu atât mai dureros pentru că naționala noastră s-a calificat de fiecare dată din 1991 încoace, până în 2011. Despre meciul din Cehia, selecționerul George Buricea a declarat: "Suntem foarte dezamăgiți de evoluția noastră din acest meci. Nu ne-am așteptat la un astfel de rezultat după victoria de acasă, dar cehii au fost mult mai buni decât noi astăzi." Chiar și fără unii jucători importanți, care au fost accidentați, selecționerul a avut încredere în echipa sa și a spus că nu își căuta scuze pentru eșec: "Am avut și accidentați, dar asta nu justifică evoluția noastră din acest meci. Trebuie să fim mai buni și să ne concentrăm la următoarele meciuri", a declarat Buricea. Cu acest rezultat, România rămâne fără șanse de a se califica la Campionatul Mondial, dar speră să revină mai puternică în următoarele competiții și să obțină biletele pentru turneele finale.
Alte postari din Actualitate
Actualitate

România, egalitate cu Georgia în amicalul de la Tbilisi

Fotbaliștii români au încheiat meciul amical cu Georgia la Tbilisi cu un rezultat de 1-1, marcând astfel revenirea lui Gheorghe Hagi pe banca națională. Deși a fost un meci echilibrat, „tricolorii” au reușit să revină pe tabelă după ce s-au aflat în dezavantaj, arată damboviteanul.com.

Actualitate

Onești sărbătorește performanța sportivă la Gala Campioanelor Nadia Comăneci

Pe 31 mai, orașul Onești a devenit, pentru câteva ore, centrul sportului românesc, marcând o zi emoționantă și de prestigiu prin Gala Campioanelor Nadia Comăneci. Evenimentul a reunit sportivi legendari, oficialități și iubitori ai sportului, celebrând contribuția celebrei gimnaste la istoria mondială a gimnasticii, conform damboviteanul.com.

Actualitate

Întreținere planificată: întreruperi de energie electrică în Târgoviște

Sucursala Târgoviște – Distribuție Energie Electrică România a anunțat că, pe 3 iunie 2026, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în Municipiul Târgoviște, în Cartierul Priseaca. Străzile afectate sunt Câmpului, Teilor și Soarelui, iar întreruperea va avea loc între orele 08:30 și 14:30.

Acasa Recente Radio Județe