Înapoi la știri

Programul de fertilizare in vitro, reluat de Guvernul României

12 May 2024
3 minute min
Cristina Preda
Ministerul Familiei, Tineretului și Egalității de Șanse a anunțat reluarea Programului de Fertilizare In Vitro. Potrivit unui proiect care a fost pus în dezbatere publică, 10.000 de femei vor avea posibilitatea de a primi sprijin financiar prin programul național pentru această procedură medicală complexă. Proiectul prevede că, începând cu anul 2024, vor fi acordate resurse financiare pentru maximum 10.000 de persoane care se înscriu în Program și care vor efectua procedurile necesare în România, conform legii. În acest sens, Ministerul Familiei a anunțat că în prezent sunt înregistrate deja 14.000 de cereri pentru a beneficia de acest sprijin. Acordarea ajutorului financiar se va face în ordinea depunerii dosarelor complete și eligibile, în limita fondurilor alocate anual în bugetul Ministerului Familiei, Tineretului și Egalității de Șanse. Totuși, programul vine cu o serie de modificări. Astfel, spre deosebire de condițiile anterioare, cuplurile care au nevoie de tratamentul de fertilizare In Vitro nu mai trebuie să fie ambii cetățeni români. Se cere doar ca cel puțin unul dintre membrii cuplului infertil sau femeile singure infertile să fie cetățeni români și să aibă domiciliul în România. Ajutorul financiar se acordă pe baza cererii și a unei declarații că persoanele respective sunt beneficiare ale Programului. Aceste documente trebuie să fie însoțite de adeverințele medicale necesare și vor fi transformate în două vouchere: unul pentru medicamente, în valoare de 5.000 de lei, și unul pentru proceduri medicale, în valoare de 10.000 de lei. Precizăm că, anul trecut, Programul de Fertilitate In Vitro a fost suspendat din cauza lipsei de resurse financiare. Cu toate acestea, Ministerul Familiei a asigurat că, de data aceasta, Programul va fi activat și va oferi sprijinul necesar pentru a ajuta cuplurile infertile sau femeile singure care doresc să devină mame.
Alte postari din Actualitate
Actualitate

România, egalitate cu Georgia în amicalul de la Tbilisi

Fotbaliștii români au încheiat meciul amical cu Georgia la Tbilisi cu un rezultat de 1-1, marcând astfel revenirea lui Gheorghe Hagi pe banca națională. Deși a fost un meci echilibrat, „tricolorii” au reușit să revină pe tabelă după ce s-au aflat în dezavantaj, arată damboviteanul.com.

Actualitate

Onești sărbătorește performanța sportivă la Gala Campioanelor Nadia Comăneci

Pe 31 mai, orașul Onești a devenit, pentru câteva ore, centrul sportului românesc, marcând o zi emoționantă și de prestigiu prin Gala Campioanelor Nadia Comăneci. Evenimentul a reunit sportivi legendari, oficialități și iubitori ai sportului, celebrând contribuția celebrei gimnaste la istoria mondială a gimnasticii, conform damboviteanul.com.

Actualitate

Întreținere planificată: întreruperi de energie electrică în Târgoviște

Sucursala Târgoviște – Distribuție Energie Electrică România a anunțat că, pe 3 iunie 2026, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în Municipiul Târgoviște, în Cartierul Priseaca. Străzile afectate sunt Câmpului, Teilor și Soarelui, iar întreruperea va avea loc între orele 08:30 și 14:30.

Acasa Recente Radio Județe