Primelor medalii pentru România la Campionatul European de haltere juniori și tineret
Primelor medalii pentru România la Campionatul European de haltere juniori și tineret
Debutul României la Campionatul European de Haltere pentru juniori și tineret din Durres, Albania, a fost unul plin de succes. Sportivii români au obținut primele medalii la această competiție importantă, demonstrând o evoluție remarcabilă în cele două categorii de vârstă.
Remarcabil, Narcis Papolti a adus primele două medalii pentru delegația României, reușind să cucerească bronzul de două ori în categoria 60 kg la juniori. Papolti a obținut una dintre medalii la totalul categoriei și cealaltă la stilul smuls, cu o performanță de 119 kg, iar la stilul aruncat s-a clasat pe locul patru.
Anca Sipos a oferit României a treia medalie, câștigând bronzul la stilul aruncat în categoria 53 kg la junioare, cu 100 kg. Potrivit damboviteanul.com, sportiva a încheiat competiția pe locurile patru la smuls și total, cu 81 kg, respectiv 181 kg.
Echipa României însumează 15 sportivi, dintre care 11 la Juniori I și 4 la Tineret U23, reprezentând țara în această ediție a Campionatului European. Aceste rezultate sunt un început promițător pentru tricolori într-o competiție europeană de mare calibru.