Înapoi la știri

Primarul Cristian Stan: Accesul în Târgoviște dinspre Sotânga va fi modernizat, iar strada Nicolae Bălcescu complet refăcută!

31 Mar 2024
4 minute min
Cristina Preda
Contractul de finanțare pentru modernizarea a 60 km de drumuri județene din Dâmbovița a fost semnat ieri, la sediul Consiliului Județean al județului. Proiectul, cunoscut sub denumirea de „Dezvoltarea infrastructurii de transport județean prin modernizarea DJ 712 (Pucioasa - Brănești- Vulcana-Pandele - Șotânga - Târgoviște), DJ 720C (Gura Ocniței - Ocnița) și DJ 720 A (Gura Ocniței - Adânca - Bucșani - Mărcești - Finta - Postârnacu - DN 1A)”, este considerat cea mai importantă investiție pentru infrastructura rutieră din Dâmbovița. Proiectul va fi împărțit în trei loturi, dintre care primul se va concentra asupra municipiului Târgoviște, principalul oraș din Dâmbovița. Primarul municipiului Cristian Stan a anunțat că lucrările de reabilitare a drumului de acces către municipiu și a străzii Nicolae Bălcescu vor incepe în curând. Lotul 1 al proiectului are o lungime de 15,7 km și o valoare totală de 101.602.363,47 lei (T.V.A. inclus). Sectorul care va fi modernizat începe de la Târgoviște și se extinde prin Halta Teiș și comunele Șotânga și Vulcana-Pandele, până la limita administrativă cu UAT Brănești și Pucioasa, unde se află podul de peste Râul Ialomița, care va fi, de asemenea, reabilitat în cadrul acestui proiect. Investiția va include, pe lângă modernizarea infrastructurii și a sistemului rutier cu două straturi de asfalt, și alte lucrări cum ar fi: construirea a 26.000 mp de trotuare, 18 km de șanțuri din beton, 1,5 km de rigole de acostament, 8,7 km de rigole carosabile acoperite, 584 m de poduri și podețe, 1,2 km de parapeți de tip semigreu, asigurarea a 2.000 de accesuri la proprietăți, demolarea și construirea unui pod nou în Șotânga, precum și amenajarea a 36 de stații de autobuz. Aceste lucrări vor facilita transportul și accesul către localități din Dâmbovița, precum și legătura cu drumul național DN71. Planurile de modernizare și reabilitare sunt foarte așteptate de către cetățenii din Târgoviște și administratia locală, care speră să îmbunătățească condițiile de circulație și de viață pentru toți locuitorii din zonă. Proiectul va ajuta, de asemenea, la dezvoltarea economică a zonei, prin atragerea de investiții și facilitarea activităților comerciale din localități traversate de drumul județean. Este așteptat ca lucrările să înceapă în curând și să fie finalizate în termenele stabilite, pentru a aduce beneficii reale comunităților din Dâmbovița.
Alte postari din Actualitate
Actualitate

România, egalitate cu Georgia în amicalul de la Tbilisi

Fotbaliștii români au încheiat meciul amical cu Georgia la Tbilisi cu un rezultat de 1-1, marcând astfel revenirea lui Gheorghe Hagi pe banca națională. Deși a fost un meci echilibrat, „tricolorii” au reușit să revină pe tabelă după ce s-au aflat în dezavantaj, arată damboviteanul.com.

Actualitate

Onești sărbătorește performanța sportivă la Gala Campioanelor Nadia Comăneci

Pe 31 mai, orașul Onești a devenit, pentru câteva ore, centrul sportului românesc, marcând o zi emoționantă și de prestigiu prin Gala Campioanelor Nadia Comăneci. Evenimentul a reunit sportivi legendari, oficialități și iubitori ai sportului, celebrând contribuția celebrei gimnaste la istoria mondială a gimnasticii, conform damboviteanul.com.

Actualitate

Cinematograful Independența din Târgoviște oferă o săptămână plină de filme

Între 1 și 7 iunie 2026, Cinematograful Independența din Târgoviște va prezenta o selecție diversificată de filme, incluzând numeroase premiere și pelicule captivante. Evenimentul promite să aducă un plus de emoție pentru toți iubitorii de cinema, invitându-i să descopere programul proiecțiilor din această săptămână.

Acasa Recente Radio Județe