Președintele român Klaus Iohannis a primit vineri, la Palatul Cotroceni, o delegație a Grupului Băncii Europene de Investiții, condusă de Președintele BEI, Nadia Calviño. În cadrul întrevederii s-au discutat probleme actuale aflate pe agenda europeană, cum ar fi tranziția spre un viitor mai verde, digitalizarea, inovarea. De asemenea, s-au abordat aspectele securității și ale industriei de apărare în contextul conflictului dintre Federația Rusă și Ucraina.
Potrivit Administrației Prezidențiale, președintele României și-a exprimat interesul de a continua și dezvolta colaborarea cu BEI în domeniul tranziției spre o economie mai ecologică. A fost subliniat faptul că Pactul Verde European trebuie să aducă prosperitate pentru toți cetățenii și să implice sectorul economic în această direcție.
Președintele a felicitat-o pe Nadia Calviño pentru preluarea funcției de Președinte al BEI începând cu 1 ianuarie 2024 și a evidențiat buna cooperare dintre România și Banca Europeană de Investiții, care durează de peste trei decenii. De asemenea, a fost evidențiat portofoliul important al BEI în țara noastră, cu accent pe finanțarea programelor operaționale, sprijinind astfel investițiile în sectorul privat în domenii vitale pentru dezvoltarea economică și socială a României, cum ar fi transporturile, energia, sănătatea, dezvoltarea urbană și educația.
În cadrul întâlnirii, s-au abordat și alte subiecte importante aflate pe agenda europeană, cum ar fi tranziția către o economie mai verde, digitalizarea și inovarea. De asemenea, s-au discutat aspecte legate de securitate și de industria de apărare în contextul conflictului dintre Federația Rusă și Ucraina. Președintele Klaus Iohannis a subliniat importanța dimensiunilor de securitate și apărare și a înțeles lansarea Programului European Strategic de Securitate, inițiată de BEI, care sprijină proiecte de infrastructură pentru securitatea civilă și tehnologii avansate.
Cei doi lideri au subliniat necesitatea de a investi în noile tehnologii, având în vedere provocările viitoare în acest domeniu. Președintele a accentuat că România este interesată să continue și să dezvolte cooperarea cu BEI pentru a obține o economie mai puternică, investind în dezvoltarea industriilor verzi și a competitivității economice.
Președintele României și Președintele Băncii Europene de Investiții au convenit că implementarea agendei climatice este strâns legată de creșterea competitivității și coeziunii în cadrul UE și au subliniat importanța dialogului cu state non-UE pentru o tranziție eficientă și echilibrată către o economie mai verde.
Președintele Klaus Iohannis a indicat că România are avantaj competitiv în anumite domenii, permițând astfel parteneriatul cu BEI să faciliteze proiecte importante care sunt deja în desfășurare, cum ar fi dezvoltarea infrastructurii de transport și a infrastructurii de sănătate.
La rândul ei, Președintele BEI, Nadia Calviño, a confirmat importanța României ca stat membru al Grupului BEI și a recunoscut potențialul țării noastre de a oferi servicii financiare de înaltă calitate.
În încheiere, Președintele Băncii Europene de Investiții a adresat mulțumiri pentru buna cooperare și a apreciat eforturile autorităților române în realizarea proiectelor BEI în țară, contribuind astfel la construirea unei economii europene puternice și coezive, în beneficiul cetățenilor UE.