Înapoi la știri

Preotul-episcop și ochetul Nifon a primit delegația a Agenției de Dezvoltare Regională Sud Muntenia

27 Feb 2024
3 minute min
Andrei Miroslavescu
Marți, 27 Febuarie 2024, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Nifon și-a primit o delegație specială la Reședința Eparhială din Târgoviște. Agenția de Dezvoltare Regională Sud Muntenia, condusă de Directorul general Liviu Gabriel Mușat, alături de doamna Andreea-Mirela Tache, Director al Cabinetului Directorului general ADRSM și doamna Gabriela Călin, Director al Direcției Autoritatea de Management PR, au fost întâmpinați pentru o serie de discuții. În cadrul întâlnirii au fost prezenți Pr. Vicar Eparhial, Pr. Secretar Eparhial, Părinți Consilieri și Inspectori de la Centrul Eparhial, precum și Părinții Protopopi din cele cinci protoierii din Eparhie. Alături de aceștia, delegat al Primăriei Municipiului Târgoviște, domnul Alexandru Oproiu, a participat la întâlnire. Un moment important al discuțiilor a fost prezentarea Ghidului solicitantului pentru accesarea fondurilor europene prin Programul Regional Sud Muntenia, 2021 - 2027, precum și calendarul axei de finanțare. De asemenea, s-a discutat despre posibilitatea finanțării lucrărilor de reabilitare a obiectivelor religioase, precum și criteriile de eligibilitate pentru aceste proiecte. Delegația a prezentat mai multe obiective specifice din ghidul de finanțare, în special cele referitoare la bisericile incluse în Lista monumentelor istorice, categoria A. Printre acestea, s-au dezbatut în detaliu condițiile de eligibilitate pentru două obiective ale priorității 6. Primul dintre ele se referă la protecția, conservarea și valorificarea durabilă a patrimoniului cultural prin activități de restaurare, consolidare, extindere, accesibilizare și dotare a monumentelor istorice, precum și activități de promovare turistică. Alocarea financiară pentru acest obiectiv este de 18.673.529 euro. Cel de-al doilea obiectiv se referă la promovarea dezvoltării locale integrate și incluzive în domeniul social, economic și al mediului, precum și a culturii, a patrimoniului natural, a turismului sustenabil în comune, orașe și municipii. Alocarea financiară totală pentru acest obiectiv este de 14.786.349 euro. Întâlnirea a avut scopul de a discuta posibilitatea finanțării unor proiecte de reabilitare pentru obiective religioase din zona Munteniei de Sud. Aceste proiecte vor fi finanțate prin Programul Regional Sud Muntenia, 2021 - 2027, și au ca obiective protecția și conservarea durabilă a patrimoniului cultural prin activități de restaurare și promovare turistică. BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI
Alte postari din Actualitate
Actualitate

România, egalitate cu Georgia în amicalul de la Tbilisi

Fotbaliștii români au încheiat meciul amical cu Georgia la Tbilisi cu un rezultat de 1-1, marcând astfel revenirea lui Gheorghe Hagi pe banca națională. Deși a fost un meci echilibrat, „tricolorii” au reușit să revină pe tabelă după ce s-au aflat în dezavantaj, arată damboviteanul.com.

Actualitate

Onești sărbătorește performanța sportivă la Gala Campioanelor Nadia Comăneci

Pe 31 mai, orașul Onești a devenit, pentru câteva ore, centrul sportului românesc, marcând o zi emoționantă și de prestigiu prin Gala Campioanelor Nadia Comăneci. Evenimentul a reunit sportivi legendari, oficialități și iubitori ai sportului, celebrând contribuția celebrei gimnaste la istoria mondială a gimnasticii, conform damboviteanul.com.

Actualitate

Întreținere planificată: întreruperi de energie electrică în Târgoviște

Sucursala Târgoviște – Distribuție Energie Electrică România a anunțat că, pe 3 iunie 2026, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în Municipiul Târgoviște, în Cartierul Priseaca. Străzile afectate sunt Câmpului, Teilor și Soarelui, iar întreruperea va avea loc între orele 08:30 și 14:30.

Acasa Recente Radio Județe