Meteorologii anunță temperaturi ridicate și disconfort termic în Dâmbovița
Meteorologii anunță temperaturi ridicate și disconfort termic în Dâmbovița
Meteorologii au emis o avertizare Cod Portocaliu pentru județul Dâmbovița, valabilă până mâine, la ora 10.00. În această perioadă, în cea mai mare parte a Munteniei, sud-estul Olteniei, partea continentală a Dobrogei și sudul Moldovei, se vor înregistra temperaturi între 35 și 37 de grade. Va fi caniculă și disconfort termic accentuat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități.
Pe alocuri, noaptea va fi tropicală, cu temperaturi minime ce pot depăși 20 de grade.
În nordul județului Dâmbovița este în vigoare o avertizare Cod Galben pentru același interval. Temperaturile maxime se vor situa între 30 și 34 de grade, iar disconfortul termic va fi ridicat, cu ITU în jurul valorii de 80 de unități.