Înapoi la știri

Iulian Dumitrescu își depune candidatura pentru al doilea mandat de președinte al Consiliului Județean Prahova

24 Apr 2024
4 minute min
Simona Stan
Iulian Dumitrescu, acuzat de luare de mită și fals în declarații de către procurorii DNA, și-a depus candidatura pentru un al doilea mandat de președinte al Consiliului Județean Prahova. Surse din Partidul Național Liberal (PNL) susțin că acesta a făcut acest lucru fără să aibă acordul conducerii PNL, profitând de o lacună din Statutul partidului. Conform acesteia, Biroul Politic Național nu trebuie să aprobe candidatura pentru funcția de președinte al Consiliului Județean, așa cum se întâmplă în celelalte cazuri. PNL Prahova a anunțat că a luat această decizie după discuții cu primarii și ceilalți aleși locali, care au solicitat ca Iulian Dumitrescu să fie reales, pentru a se asigura continuitatea în administrația județeană în cadrul proiectelor de peste trei miliarde de euro din fonduri europene, atrase de CJ Prahova în timpul mandatului său. "Din respect pentru prahoveni și pentru aleșii locali, am hotărât să candidez pentru un nou mandat și să ofer continuitate la nivelul Consiliului Județean. Împreună cu acești oameni - primari, viceprimari, consilieri locali și județeni - am reușit să facem în doar 3 ani ceea ce nu s-a realizat în 30 de ani înainte. Avem contracte în valoare de peste trei miliarde de euro pe fonduri europene și am început proiecte importante de infrastructură, precum centurile din Comarnic, Azuga - Bușteni, Mizil, Păulești sau Câmpina", a declarat Iulian Dumitrescu. În plus, în timpul mandatului său, Spitalul Județean din Prahova a fost modernizat, având astăzi cel mai modern bloc operator din țară. De asemenea, lucrările de extindere a rețelelor de canalizare și alimentare cu apă au început în 42 de localități din județ, valoarea lor ridicându-se la aproximativ un miliard de euro. În plus, administrația condusă de Iulian Dumitrescu a reușit să construiască rețeaua de gaze în localitățile de pe Valea Slănicului, urmând ca în curând să fie conectate la magistrala de gaze. "Punem accentul și pe educație, dotând școlile din 59 de localități cu echipamente digitale de ultimă generație, mobilier, materiale didactice și echipamente de specialitate. Acestea sunt doar câteva dintre realizările mele concrete și măsurabile. Nu sunt vorbe goale, ci fapte care demonstrează contribuția mea ca președinte al Consiliului Județean pentru dezvoltarea județului Prahova", a mai adăugat Dumitrescu. Alegerile pentru funcția de președinte al Consiliului Județean Prahova vor avea loc în luna septembrie și se anunță a fi o luptă strânsă între diferitele partide și candidați. Se estimează că desfășurarea lor va avea un mare impact asupra viitorului județului și al locuitorilor săi.
Alte postari din Actualitate
Actualitate

România, egalitate cu Georgia în amicalul de la Tbilisi

Fotbaliștii români au încheiat meciul amical cu Georgia la Tbilisi cu un rezultat de 1-1, marcând astfel revenirea lui Gheorghe Hagi pe banca națională. Deși a fost un meci echilibrat, „tricolorii” au reușit să revină pe tabelă după ce s-au aflat în dezavantaj, arată damboviteanul.com.

Actualitate

Onești sărbătorește performanța sportivă la Gala Campioanelor Nadia Comăneci

Pe 31 mai, orașul Onești a devenit, pentru câteva ore, centrul sportului românesc, marcând o zi emoționantă și de prestigiu prin Gala Campioanelor Nadia Comăneci. Evenimentul a reunit sportivi legendari, oficialități și iubitori ai sportului, celebrând contribuția celebrei gimnaste la istoria mondială a gimnasticii, conform damboviteanul.com.

Actualitate

Întreținere planificată: întreruperi de energie electrică în Târgoviște

Sucursala Târgoviște – Distribuție Energie Electrică România a anunțat că, pe 3 iunie 2026, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în Municipiul Târgoviște, în Cartierul Priseaca. Străzile afectate sunt Câmpului, Teilor și Soarelui, iar întreruperea va avea loc între orele 08:30 și 14:30.

Actualitate

Cinematograful Independența din Târgoviște oferă o săptămână plină de filme

Între 1 și 7 iunie 2026, Cinematograful Independența din Târgoviște va prezenta o selecție diversificată de filme, incluzând numeroase premiere și pelicule captivante. Evenimentul promite să aducă un plus de emoție pentru toți iubitorii de cinema, invitându-i să descopere programul proiecțiilor din această săptămână.

Acasa Recente Radio Județe