Înapoi la știri

În județul Dâmbovița funcționează două centre de permanență

25 Jun 2024
3 minute min
Elena Dumitrescu

În județul Dâmbovița funcționează două centre de permanență

Casa de Asigurări de Sănătate Dâmbovița informează că în județul Dâmbovița sunt operaționale două centre de permanență. În cadrul acestor centre, medicii de familie oferă diverse servicii medicale, inclusiv asistență medicală în cazurile de afecțiuni acute și urgențe medico-chirurgicale, în măsura competențelor lor și a posibilităților tehnice disponibile.

Medicii de familie pot, de asemenea, facilita trimiterea către alte specialități medicale pentru internare, în cazurile de afecțiuni acute și urgențe medico-chirurgicale care depășesc competențele lor. De asemenea, aceste centre administrează medicația și materialele sanitare necesare tratamentului de urgență, folosind trusa de urgență a centrului de permanență.

Programul centrelor de permanență în zilele lucrătoare este de la ora 15.00 până la ora 8.00, după terminarea programului de zi al medicilor de familie din cabinetele arondate. În zilele de sâmbătă, duminică și sărbători legale, precum și în zilele declarate libere de Guvernul României, garda începe la ora 8.00 și durează 24 de ore.

Funcționarea acestor centre de permanență are ca principal scop asigurarea continuității asistenței medicale în regim de gardă în zonele arondate. Acest demers reprezintă una dintre soluțiile necesare pentru a decongestiona Unitățile/Compartimentele de Primire a Urgențelor (UPU/CPU) ale spitalelor, unde afluxul de pacienți este zilnic foarte mare.

În urma unei analize detaliate, Casa de Asigurări de Sănătate Dâmbovița consideră absolut necesară înființarea de noi centre de permanență la nivelul județului Dâmbovița. Instituția subliniază și importanța conștientizării populației cu privire la rolul Unității de Primiri Urgențe din cadrul unui spital.

„Recomandăm tuturor cetățenilor, indiferent de statutul de asigurat, să se adreseze în caz de necesitate, mai întâi acestor centre de permanență”, transmite Casa de Asigurări de Sănătate Dâmbovița.

Alte postari din Actualitate
Actualitate

România, egalitate cu Georgia în amicalul de la Tbilisi

Fotbaliștii români au încheiat meciul amical cu Georgia la Tbilisi cu un rezultat de 1-1, marcând astfel revenirea lui Gheorghe Hagi pe banca națională. Deși a fost un meci echilibrat, „tricolorii” au reușit să revină pe tabelă după ce s-au aflat în dezavantaj, arată damboviteanul.com.

Actualitate

Onești sărbătorește performanța sportivă la Gala Campioanelor Nadia Comăneci

Pe 31 mai, orașul Onești a devenit, pentru câteva ore, centrul sportului românesc, marcând o zi emoționantă și de prestigiu prin Gala Campioanelor Nadia Comăneci. Evenimentul a reunit sportivi legendari, oficialități și iubitori ai sportului, celebrând contribuția celebrei gimnaste la istoria mondială a gimnasticii, conform damboviteanul.com.

Actualitate

Cinematograful Independența din Târgoviște oferă o săptămână plină de filme

Între 1 și 7 iunie 2026, Cinematograful Independența din Târgoviște va prezenta o selecție diversificată de filme, incluzând numeroase premiere și pelicule captivante. Evenimentul promite să aducă un plus de emoție pentru toți iubitorii de cinema, invitându-i să descopere programul proiecțiilor din această săptămână.

Acasa Recente Radio Județe