Înapoi la știri

Florin Piersic, mesaj de mulțumire pentru doctorii care i-au salvat viața după intervenții chirurgicale critice

14 May 2024
4 minute min
Simona Stan
Florin Piersic, în vârstă de 88 de ani, a fost supus unei serii de intervenții chirurgicale în ultimele zile pentru o problemă gravă de sănătate. Marea lui dragoste pentru teatru și publicul său l-a ținut pe picioare, iar acum, după Săptămâna Mare, el transmite un mesaj plin de emoție pentru toți cei care l-au îngrijit și susținut în aceste momente dificile. "Scumpilor și prea dragilor mei, celor care m-ați purtat în gândurile voastre, m-ați înconjurat cu atâta grijă și iubire, acum când tocmai s-a terminat Săptămâna Mare, vă spun Hristos a Înviat! Cu aceasta ocazie, vă dau și o veste: „sunt viu” și asta datorită minunaților doctori care mă îngrijesc", a declarat actorul. Florin Piersic s-a aflat timp de câteva zile la Spitalul Militar din Cluj, iar ulterior a fost transferat la Institutul Inimii din Cluj Napoca, apoi la Institutul Matei Balș din București. Recent, el a fost transferat la Spitalul Foișor, unde i-a fost îndepărtată o proteză de la genunchi, considerată sursa principală a infecției grave care a pus viața actorului în pericol. "Mă amuză când văd la premiile Oscar cum vin actorii premiați cu un pomelnic de mulțumiri, dar astăzi chiar vreau să îi pun fiecăruia medalia inimii mele în piept. Mă refer la Prof. Dr. Adrian Molnar, Dr. Horia Roșianu, Dr. Florin Crișan, Dr. Raed Arafat, Prof. Dr Streinu Cercel, Dr. Adrian Marinescu, eroii mei – Dr. Șerban Dragosloveanu și Dr. Denisa Anastase, împreună cu Dr. Adelina Moise, cea care m-a trimis în lumea viselor în timpul operației, dar… m-a și adus înapoi. Vă iubesc pe toți, oameni buni și vă copleșesc cu recunoștința mea!", a adăugat cu emoție Florin Piersic. Actorul a transmis un mesaj plin de iubire și recunoștință pentru toți medicii care au avut grijă de el în aceste momente dificile, precum și pentru publicul său, căruia îi promite să continue să împărtășească poveștile sale în viitor. "Țineți-mă aproape, pentru că mai am de spus multe povești minunatului meu public", a mai spus actorul, încheindu-și mesajul cu un puternic "Vă iubesc pe toți, oameni buni!". Florin Piersic rămâne în continuare internat la Spitalul Foișor, unde primește îngrijiri medicale de specialitate și se recuperează după intervențiile chirurgicale la care a fost supus. Toți cei care îl iubesc și îl apreciază pot trimite gânduri bune și să îi transmită urări de însănătoșire prin intermediul paginii sale oficiale de Facebook.
Alte postari din Actualitate
Actualitate

România, egalitate cu Georgia în amicalul de la Tbilisi

Fotbaliștii români au încheiat meciul amical cu Georgia la Tbilisi cu un rezultat de 1-1, marcând astfel revenirea lui Gheorghe Hagi pe banca națională. Deși a fost un meci echilibrat, „tricolorii” au reușit să revină pe tabelă după ce s-au aflat în dezavantaj, arată damboviteanul.com.

Actualitate

Onești sărbătorește performanța sportivă la Gala Campioanelor Nadia Comăneci

Pe 31 mai, orașul Onești a devenit, pentru câteva ore, centrul sportului românesc, marcând o zi emoționantă și de prestigiu prin Gala Campioanelor Nadia Comăneci. Evenimentul a reunit sportivi legendari, oficialități și iubitori ai sportului, celebrând contribuția celebrei gimnaste la istoria mondială a gimnasticii, conform damboviteanul.com.

Actualitate

Cinematograful Independența din Târgoviște oferă o săptămână plină de filme

Între 1 și 7 iunie 2026, Cinematograful Independența din Târgoviște va prezenta o selecție diversificată de filme, incluzând numeroase premiere și pelicule captivante. Evenimentul promite să aducă un plus de emoție pentru toți iubitorii de cinema, invitându-i să descopere programul proiecțiilor din această săptămână.

Acasa Recente Radio Județe